Látogathatóvá teszik a turisták számára jövő évtől a Tirrén-tengerben lévő titokzatos Montecristo-szigetet, jelentette be a napokban a természetvédelmi területért felelős Mario Tozzi geológus. A nagyközönség előtt mostanáig zárt szigeten mindenképpen szeretnék elkerülni a zsúfoltságot. Ezért előjegyzéssel és kísérővel évente ezer érdeklődő kaphatna belépési engedélyt az ezerhektáros, vadregényes, szurdokokkal, barlangokkal teli, természetes illatlaboratóriumként is emlegetett szigetre – adta hírül a Corriere della Sera.
A Montecristót 1971-ben az Európai Unió biogenetikai rezervátummá nyilvánította, a negyven éve szinte érintetlen, gránitsziklák alkotta területen másutt már kihalt növény- és állatfajok maradtak fenn. A területet mostanáig csak kutatók látogathatták, néha többéves várakozás és az olasz környezetvédelmi tárcától kapott engedélyek birtokában. Kikötni a partjainál nem lehetett, és a szerencsések, akik a földjére léphettek, nem fürdőzhettek és nem halászhattak. A szigetet jelenleg a szigetőr és a családja lakja. A XIX. század közepén, amikor idősebb Alexandre Dumas megírta Monte Cristo grófja című kalandregényét, még senki sem élt ott. Később, 1878-tól börtönszigetként működött, majd III. Viktor Emánuel király vadászbirtoka lett – emlékeztetett az MTI.
A gazdasági válság azonban, amely miatt hárommillió euró támogatástól estek el, radikális változást hozott a toscanai szigetek, így Montecristo életében is. A döntéshozók emiatt határoztak úgy, hogy az eddig tiltott területként emlegetett Montecristót, valamint Gorgonát, Pianosát és Giannutrit fejenként 10 és 50 euróért megnyitják a turisták előtt.
Tozzi nemrégiben vázolt terve szerint az odalátogatók továbbra sem fürödhetnek majd, de vezetővel felkereshetik a sziget etruszk és római kori leleteit, valamint a San Mamiliano-kolostor romjait. A szintén a Toscan-szigetcsoporthoz tartozó, közeli Pianosa-sziget – amelyen korábban elítélt maffiózókat tartottak fogva – jelenleg fejenként hat euróért naponta 250 embert fogad. Gorgona, a börtönsziget viszont minisztériumi engedéllyel, de ingyenesen látogatható, a szervezők azt szeretnék, ha ezentúl nőne az érdeklődők száma.
Stefania Prestigiacomo környezetvédelmi miniszter korábbi javaslata, hogy a szigetet tegyék elit utazási céllá, mert így évi egymillió eurós bevételhez juthatnának, nagy felzúdulást váltott ki a környezetvédők között. A jelek szerint végül azonban a feleknek sikerült megállapodniuk abban, hogy a turisták egy barátságos összeg fejében, vezetővel szétnézhetnek a szigeten. Az MTI szerint felvetődött, hogy a Dolomitok csúcsaira való feljutásért is pénzt kérnek, és lehet, hogy a látogatóknak hamarosan fizetniük kell azért is, ha a Mel Gibson Passió című filmjéből ismert Matera sziklavárosát akarják megcsodálni.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria