Megnyitják a Montecristo-szigetet

Negyven esztendő elzártság után ezentúl évente ezer turistát fogad majd az olaszországi Montecristo szigete, az érdeklődők ötven euróért, vezető kíséretében látogathatják meg a másutt kihalt állat- és növényfajoknak otthont adó, titokzatos biogenetikai rezervátumot. A rendkívüli változtatásra a gazdasági válság kényszerítette a védett terület felügyelőit.

2010. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Látogathatóvá teszik a turisták számára jövő évtől a Tirrén-tengerben lévő titokzatos Montecristo-szigetet, jelentette be a napokban a természetvédelmi területért felelős Mario Tozzi geológus. A nagyközönség előtt mostanáig zárt szigeten mindenképpen szeretnék elkerülni a zsúfoltságot. Ezért előjegyzéssel és kísérővel évente ezer érdeklődő kaphatna belépési engedélyt az ezerhektáros, vadregényes, szurdokokkal, barlangokkal teli, természetes illatlaboratóriumként is emlegetett szigetre – adta hírül a Corriere della Sera.
A Montecristót 1971-ben az Európai Unió biogenetikai rezervátummá nyilvánította, a negyven éve szinte érintetlen, gránitsziklák alkotta területen másutt már kihalt növény- és állatfajok maradtak fenn. A területet mostanáig csak kutatók látogathatták, néha többéves várakozás és az olasz környezetvédelmi tárcától kapott engedélyek birtokában. Kikötni a partjainál nem lehetett, és a szerencsések, akik a földjére léphettek, nem fürdőzhettek és nem halászhattak. A szigetet jelenleg a szigetőr és a családja lakja. A XIX. század közepén, amikor idősebb Alexandre Dumas megírta Monte Cristo grófja című kalandregényét, még senki sem élt ott. Később, 1878-tól börtönszigetként működött, majd III. Viktor Emánuel király vadászbirtoka lett – emlékeztetett az MTI.
A gazdasági válság azonban, amely miatt hárommillió euró támogatástól estek el, radikális változást hozott a toscanai szigetek, így Montecristo életében is. A döntéshozók emiatt határoztak úgy, hogy az eddig tiltott területként emlegetett Montecristót, valamint Gorgonát, Pianosát és Giannutrit fejenként 10 és 50 euróért megnyitják a turisták előtt.
Tozzi nemrégiben vázolt terve szerint az odalátogatók továbbra sem fürödhetnek majd, de vezetővel felkereshetik a sziget etruszk és római kori leleteit, valamint a San Mamiliano-kolostor romjait. A szintén a Toscan-szigetcsoporthoz tartozó, közeli Pianosa-sziget – amelyen korábban elítélt maffiózókat tartottak fogva – jelenleg fejenként hat euróért naponta 250 embert fogad. Gorgona, a börtönsziget viszont minisztériumi engedéllyel, de ingyenesen látogatható, a szervezők azt szeretnék, ha ezentúl nőne az érdeklődők száma.
Stefania Prestigiacomo környezetvédelmi miniszter korábbi javaslata, hogy a szigetet tegyék elit utazási céllá, mert így évi egymillió eurós bevételhez juthatnának, nagy felzúdulást váltott ki a környezetvédők között. A jelek szerint végül azonban a feleknek sikerült megállapodniuk abban, hogy a turisták egy barátságos összeg fejében, vezetővel szétnézhetnek a szigeten. Az MTI szerint felvetődött, hogy a Dolomitok csúcsaira való feljutásért is pénzt kérnek, és lehet, hogy a látogatóknak hamarosan fizetniük kell azért is, ha a Mel Gibson Passió című filmjéből ismert Matera sziklavárosát akarják megcsodálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.