Pótfelvételi csak pénzes diákoknak

Több száz képzést hirdettek meg az intézmények a pótfelvételi eljárás során, ám valamennyi tandíjas kurzus – tudta meg lapunk. Tegnap kora este tették közzé a képzések listáját, a diákok azóta jelentkezhetnek a még üresen maradt férőhelyekre. A ponthatárokat augusztus 27-én állapítják meg.

2010. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csupán két hetük maradt a diákoknak arra, hogy eldöntsék, jelentkeznek-e valahova pótfelvételizni, és ha igen, hová. Az idő vészesen fogy, ráadásul tegnap délutánig nem tették közzé a pótfelvételi során meghirdetett képzések listáját sem.
– Már elkészült a képzések listája. Legkésőbb kedd estig meghirdetjük azokat a Felvi.hu honlapon, és ezzel egyidejűleg megkezdődhetnek a jelentkezések is – jelentette ki lapunk érdeklődésére Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke. Hozzátette: a felsőoktatási intézmények összesen 160 alapképzést, 250 mesterképzést és 60 felsőfokú szakképzést hirdetnek meg a pótfelvételi eljárás során. Az osztatlan képzések közül általános orvosi, gyógyszerész, fogorvosi, jogász és erdőmérnöki kurzusra lehet majd jelentkezni. Egyetlen orvosi kar sem hirdet azonban állatorvosi képzést, a képzésen ugyanis már a fizetős helyek is beteltek a rendes felvételi eljárás során. A mesterképzések között túlnyomó többségben tanári szakképesítéseket hirdetnek meg, a kurzusok közel 50 százaléka ilyen, de vannak jócskán műszaki képzések is.
Bakonyi rámutatott: a nagy érdeklődés miatt idén már a rendes felvételi eljárás során elfogytak az ingyenes felsőoktatási férőhelyek, így most már csak fizetős képzéseket hirdetnek meg. Az általános orvosi képzés Szegeden például félévente 950 ezer forintba kerül, míg a leendő fogorvosoktól félévente 1,355 millió forintot kérnek a Semmelweis Egyetemen. A tanárképzések már több ember számára elérhetők: az egri Eszterházy Károly Főiskolán például szemeszterenként 165 ezer forintot kell fizetni egy nappali tagozatos pedagógusképzésért.
A pótfelvételi eljárás során a jómódú diákoknak általában lehetőségük nyílik arra, hogy pénzükért akár 30-40 ponttal roszszabb teljesítménnyel is bekerüljenek egy slágerszakra, mint amennyi az ingyenes képzésekre volt a ponthatár. Fontos azonban tudni, hogy a pótfelvételi során sem vehetnek fel egyetlen diákot sem kevesebb ponttal, mint amennyi a fizetős képzésen volt a rendes felvételi eljárás során a ponthatár. Egy példa: a Szegedi Tudományegyetem általános orvosi, államilag finanszírozott képzésére 419 pont kellett a bejutáshoz, míg a fizetős képzésre ennél 60 ponttal kevesebb, 359 pont is elég volt. A szabály szerint az intézmény a pótfelvételi eljárás során sem vehet fel olyan hallgatót, aki nem éri el a 359 pontot, túljelentkezés esetén azonban a korábbinál magasabb pontszámot állapíthat meg. Szakemberek szerint egyébként ez a szabály rákényszeríti az intézményeket arra, hogy a rendes felvételi során mesterségesen alacsonyan tartsák a ponthatárokat.
Pótfelvételire csak azok jelentkezhetnek, akiket a rendes felvételi során nem vettek fel, vagy akik az első körben nem felvételiztek sehova. Az azonban nem jelentkezhet újra, akit már valahová felvettek. Az eljárás során csak egy intézménybe és egy szakra lehet jelentkezni. A pótfelvételihez szükséges jelentkezési lapokat a felsőoktatási intézményekben és a Hallgatói Információs Központban lehet beszerezni, valamint e-felvételivel is lehet jelentkezni. Az eljárási díj 5000 forint, a jelentkezési határidő augusztus 10. A jelentkezéseket az Oktatási Hivatalhoz kell elküldeni, az 1443 Budapest, Postafiók 220-as címre. Az esetleges alkalmassági vizsgákról az idő rövidsége miatt nem értesítik a jelentkezőket, annak időpontjáról az egyetemek honlapján lehet tájékozódni. A ponthatárokat augusztus 27-én este állapítják meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.