Szakrális ünnepek határon innen és túl

2010. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár nyolcadik esztendeje működik Torontóban a kanadai és az amerikai magyarság egyik legjelentősebb, kétnyelvű – magyar és angol – lapja, s mára legszínvonalasabbá vált irodalmi és kulturális folyóirata, a Kalejdoszkóp. Főszerkesztője, Dancs Rózsa, az Erdélyből elszármazott magyar asszony és kiadója, Telch György arra törekszenek, hogy lapjuk mind az anyaországi, mind a Kárpát-medencei, mind a tengeren túli magyarság és az érdeklődő angol anyanyelvűek számára izgalmas olvasmányt jelentsen. A főszerkesztői vezércikk gondolatmenetét Szervátiusz Klára most megjelent, Petrás Máriával készített interjúkötetének üzenetére építi fel, amely a Kairosz gondozásában látott napvilágot. A csángó magyar kerámiaművész, szobrász, énekes az Emeld föl, Uram, kicsiny népemet! című kötetben osztja meg gondolatait olvasóival. Petrás Mária Moldvában, Erdélyben, s jelenleg pomázi lakhelyén is hű maradt önmagához. Archaizáló, szakrális szobrokban, hitelesen előadott Mária-énekekben valósítja meg önmagát, s a szavakban is mindig a lényegre törekszik. „Ha nincs hit, akkor csak a víz szélén, a langyosban is megáll az ember. De ha hite van, akkor be mer ugrani a vízbe.”
Bár a folyóirat elsősorban szépirodalmi és művészeti jellegű, szerzői és szerkesztői kifejezik örömüket az anyaországi szavazófülkékben lezajlott forradalom győzelme okán is. Közlik többek között Böjte Csaba idei, pünkösdkor elhangzott csíksomlyói beszédét, amelyből sugárzik a lélek ereje és boldogsága amiatt, hogy végre méltó kezekbe került az ország kormánykereke, hiszen a kapitány újra tizenötmillió magyar miniszterelnöke kíván lenni. Csaba testvér szerint is jelzésértékű, hogy elsőként szavazta meg az új országgyűlés az állampolgársági törvény módosítását. A lap betekintést nyújt a kanadai magyarság friss szellemi termékeibe. Ennek példája Kaslik Péter Ünnep Máraival című esszéje, amelynek szerzője az író különleges művelődéstörténeti esszéregényéről, a Füveskönyvről elmélkedik, s eközben idézi a másik szintézisteremtő magyar eszmetörténész, Hamvas Béla gondolatait az Ünnep és közössége című esszéből, amely ma, a modernnek vélt, ám egyre hanyatló individualizmus és az újjáéledő keresztény hit korában kiváltképpen aktuális: „Az ünnep a közösség. Az ünnep minden ember közössége abban az isteni létben, ahová az ember csak Én-jének feláldozása lévén jut el.”
(Kalejdoszkóp. Magyar–angol kulturális folyóirat, 2010. 5–6., VIII. évf. 3. szám.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.