Térítésmentes férőhelyekkel a vidéki főiskolákért

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) és lapunk által megkérdezett szakemberek is egyetértenek az oktatásért felelős államtitkár tervével, aki ingyenes férőhelyekkel mentené meg a vidéki főiskolákat. A jövőben elsősorban nem a jelentkezési létszám, hanem a kormányzati oktatásirányítás dönti majd el, hogy melyik egyetemre hány államilag finanszírozott hallgatót vesznek fel. Az ezzel kapcsolatos kormányrendelet már készül.

2010. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetértenek a felsőoktatási dolgozók, az egyetemi szakemberek és a gazdasági szakértők is azzal, hogy a jövőben ne a felvételi jelentkezések száma és a felvételi pontszám, hanem a nemzeti erőforrás miniszter szabályozza, melyik iskola mennyi ingyenes hallgatói férőhelyet kap. A szakemberek azt mondják: a vidéki főiskolák termelik a helyi értelmiség utánpótlását. Ha ezeket az intézményeket hagyják csődbe menni, akkor a vidéki városokból eltűnhet a gazdaság motorját adó értelmiségi réteg. Mint megírtuk, Hoffmann Rózsa, az Orbán-kormány oktatásért felelős államtitkára lapunknak elárulta: a jövőben a központi oktatásirányítás dönti majd el, hogy melyik egyetemre hány államilag finanszírozott hallgatót vesznek fel. Hozzáfűzte: már készül a változtatást lehetővé tévő kormányrendelet. A jelenlegi szabályozás szerint a jelentkezői létszám és a hallgatók által elért felvételi pontszámok alapján utólag osztják el az államilag finanszírozott férőhelyeket. Ez a rendszer tönkreteszi a hallgatói létszámhiánnyal küzdő kis vidéki főiskolákat, márpedig ezek fennmaradása nemzetpolitikai kérdés. Vidéken a felsőoktatási intézmény a régió egyik legnagyobb munkáltatója, a térség kulturális és gazdasági központja. Ezek fennmaradása elengedhetetlen a sikeres vidékfejlesztéshez és az ország gazdasági felemelkedéséhez. Az új szabálynak köszönhetően a vidéki intézményeknek kiszámítható hallgatói létszámuk lesz majd. Ha valahova nem jelentkeznek elegen, a népszerű intézménybe fel nem vett diákokat átirányíthatják vidékre.
Az utóbbi években több vidéki főiskola is tiltakozott a jelenleg érvényes férőhely-elosztási módszer ellen. A kis intézmények szerint fennmaradásuk egyik legnagyobb gátja az őket sújtó igazságtalan rendszer. Az érdekvédők már Hiller Istvánnál is kilincseltek az igazságtalanság felszámolásáért, ám nála hiába próbálkoztak. A korábbi oktatási miniszter nem is titkolta, hogy soknak tartja Magyarországon a több mint hetven felsőoktatási intézményt.
– Már Hiller István minisztersége idején is sérelmeztük a jelenlegi keretszám-elosztási rendszert, ám ő nem volt hajlandó lépni az ügyben. Nem tartom kizártnak, hogy a vidéki iskolák elsorvasztásának szándéka állt a döntés mögött – jelentette ki lapunknak Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke. Az érdekvédő leszögezte: a vidéki főiskolák termelik a helyi értelmiség utánpótlását. Ha ezeket az intézményeket hagyják csődbe menni, akkor a vidéki városokból eltűnhet a gazdaság motorját adó értelmiségi réteg. Kis Papp szerint tűrhetetlen, hogy a fővárosra korlátozódjon a felsőoktatás, hiszen a Budapesten tanuló vidéki fiatalok csak elvétve mennek haza dolgozni, márpedig a diplomások nélkül elsorvad a vidék. Az FDSZ egyetért a keretszámok előre történő, regionális elosztásával, és támogatja a döntés véghezvitelében Hoffmann Rózsát.
Egyetért az oktatásért felelős államtitkár által meghatározott irányvonallal az Eötvös Loránd Tudományegyetem gazdasági tanácsának elnöke is. Klinghammer István – aki korábban a felsőoktatási intézmények vezetőit tömörítő Magyar Rektori Konferencia elnöke is volt – szerint tarthatatlan a jelenlegi helyzet, amikor a felsőoktatási intézmények egyharmada képzi a hallgatók 90 százalékát. Klinghammer ugyanakkor leszögezte: a biztos államilag finanszírozott létszámért cserébe a vidéki főiskoláknak is komoly feladatot kell vállalniuk. A kis intézmények jó részének radikálisan át kell alakítania képzési struktúráját, jelenleg ugyanis olyan szakokat tartanak fenn, amelyek a népszerű egyetemeken is megtalálhatók, és amelyekre nem mutatkozik kellő munkaerő-piaci igény. A bölcsészképzések és a kommunikációs kurzusok helyett olyan hiányterületeken kellene szakembereket képezniük, mint a műszaki, a természettudományos és az agrárképzés. Klinghammer leszögezte: a nyugati országok mintájára nálunk is el kellene választani végre az elit- és a tömegképzést, amit a szóbeli felvételi beszélgetés újbóli bevezetése segítene elő a legjobban. Ez az „interjú” alkalmas lenne arra, hogy a nagy kutatóegyetemek a vidéki intézményekbe irányítsák azokat a fiatalokat, akik nem a legkiemelkedőbbek, de a főiskolai képzés elvégzésére képesek. A szóbelik során a diákokat orientálni lehetne a hiányszakmák felé is, hiszen egy 18 éves fiatal nem mindig ismeri fel, hogy melyik az a pálya, amiből később meg tud élni.
A vidéki főiskolák megmentése nem- csak kulturális szempontból fontos, de az ország gazdasági érdekeit is ez szolgálná – állítják a gazdasági szakemberek. Árva László közgazdászprofesszor szerint az elmúlt évtizedekben a liberális kormányzatok csak a közvetlen gazdasági teljesítmény alapján értékelték a hazai vállalkozásokat, és még akkor sem segítettek egy-egy bajban lévő cégnek, ha azzal több ezer ember munkahelyét és több száz kapcsolódó vállalkozást menthettek volna meg. Így ment tönkre hazánkban a vasútijármű-gyártás, az autóbuszgyártás, a mezőgépgyártás, a híradás- technikai ipar. Ezzel hosszú távon sokkal több pénzt veszítetett az állam, mintha átmeneti segítséget nyújtott volna, hiszen a csőd után a munkanélkülivé vált tízezreket neki kellett eltartania. Árva leszögezte: sok kisvárosban a főiskola a legnagyobb munkáltató a térségben, ráadásul közvetlenül is rengeteg munkahelyet teremt, hiszen egy hazai hallgató havonta 40-50 ezer, egy külföldi 180-240 ezer forintot költ el abban a városban, ahol tanul. A professzor ugyanakkor figyelmeztetett: a minisztériumnak ösztönözni kell a főiskolákat arra, hogy piacképes szakokat fejlesszenek, ne csak a meglevő, sok esetben elavult képzéseiket kínáljak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.