Új fejezet kezdődhet

A választások után az Országgyűlés elsőként szavazta meg a törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a határon túli magyarok állampolgárságot szerezhessenek. A ma kezdődő 38. Tokaji Írótábor kuratóriuma ezért úgy döntött, hogy a nyár legfontosabb irodalmi rendezvényének ne csupán vendégei, hanem főszereplői és házigazdái legyenek a határon túli magyar írók.

2010. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mezey Katalin József Attila-díjas költő, a tokaji írótábor igazgató-elnöke elmondta, az idei reményteljes évben valóban eljött az ideje annak, hogy a határon túli magyar írók alakítsák ki a tábor arculatát. Ez nemcsak a délelőtti előadásokra, valamint a délutáni szakmai fórumokra, hanem a kísérő rendezvények mindegyikére vonatkozik. A mai nyitóünnepség után a Tokaji Ferenc Gimnáziumban délben nyitja meg Cseke Péter irodalomtörténész az Agyagfalvától Zsombolyáig – Magyar nyelvű hírlapok, folyóiratok és könyvek Romániában 1918–1945 között című kiállítást, amelyet Szabó Zsolt állított össze a kolozsvári Szent Imre Alapítvány gyűjteményéből. A magyar könyvkiadás eme legendás korszakában jelentek meg az Erdélyi Szépmíves Céh kiadványai és az úgynevezett harisnyás vagy halina kötésű könyvek, amelyekből egy-két darab szinte minden Kárpát-medencei magyar olvasó könyvtárában megtalálható – a tárlat látogatói tobzódhatnak a hasonló ritkaságokban. E felmérhetetlenül gazdag kiállításanyagban szinte csak az esetlegességet vállalva lehet tallózni, benne megtalálhatóak Bánffy Miklós Makkai Sándor, Nyirő József, Reményik Sándor, Kós Károly és mások életművének míves kötésű darabjai. A cím találó, a legkisebb partiumi, székelyföldi mezőségi falvak is szükségesnek érezték, hogy hozzájáruljanak az imponáló tárlathoz.
Szabó Zsolt összeállítása a korszak felmérhetetlenül gazdag kincsestárából eleve csak ízelítőt adhat, ám azt nem mindennapi színvonalon teszi. Ma este fél nyolctól a tokaji Paulay Ede Színházban Noé bárkája felé – versek sokágú sípon címmel harminchat határon túli magyar költő, többek között Balázs Imre József, Fekete Vince, Ferenczes István, Finta Éva, Vári Fábián László, Kányádi Sándor, Tomaso Kemény, Penckófer János, Tóth László, Stumpf Benedek András, Szőcs Géza verseiből hangzik el előadás a pozsonyi Kiss Szilvia, a debreceni Csíkos Sándor, a fővárosi Lukács Sándor színművész és Szabó András előadóművész tolmácsolásában, Fekete Csilla énekes és a Muslica együttes közreműködésével. A címet Kányádi Sándor verse adta, az előhangot Király László erdélyi költő írta. A határon túli irodalom minden égtája szerepel e műsorban. A tokaji írótábor a délelőtti előadásokon, a délutáni szakmai fórumokon, az esti rendezvényeken kilencven év termését igyekszik betakarítani három nap alatt, Ravasz László református püspök szellemében, aki kimondta: a magyarság és a magyar irodalom egységes. A négy nagy szomszédos irodalmi régió, Erdély, Felvidék, Délvidék, Kárpátalja és az ötödik síp, a nyugati magyar literatúra és a magyarság történelme hitelesen, árnyaltan tárul majd föl a tábor programjaiból, különös tekintettel a mai helyzetre a Kárpát-medencére és a diaszpórákra. A tábor fő célja, hogy az ötágú síp immár ne csak az anyaország közvetítésével érintkezzen, Tokajban közvetlen kapcsolatot teremthetnek az egymástól legtávolibb égtájakra sodródó magyarok is. Ha ez a törekvés megvalósul, új fejezet kezdődhet az egységes magyar irodalom történetében.

Kísérő rendezvények. Ma este fél tízkor kezdődik a Veresszekér fogadóban a Műút irodalmi diszkó Szentmártoni János, Borbély Szilárd, Kemény Lili és Terdik Roland közreműködésével, a zenét a Beat Dis szolgáltatja. Szerkesztő-műsorvezető: Zemlényi Attila. Csütörtökön délután negyed ötkor vetítik a Márai Sándor és Nápoly – A szabadság keserű íze című filmet, amelyen részt vesz Gilberto Martinelli filmrendező és Boldizsár Krisztina forgatókönyvíró Roberto Ruspanti költő, műfordító műsorvezetésével. Aznap este hatkor Tiszaladányba kirándulnak a tokaji írótábor határon túli vendégei, az ottani közösségi házban Benkő Ferenc polgármester fogadja őket. Szintén csütörtökön este fél tízkor, a gimnáziumi kollégium kertjében a hagyományos tokaji borkóstolóra gyűlnek össze a táborlakók, akiket Májer János polgármester köszönt. Idén Petercsák György birtokigazgató tartja a borászati előadást és irányítja a mustrát a Sauska pincészet terméséből. Pénteken reggel kilenckor a Millenniumi irodalmi emlékparkban Kalász Márton író és Gergely András történész avatja fel Széchenyi István domborművét Kulcsár Imre színművész közreműködésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.