Az osztályozás és évismétlés tilalmának feloldása után újabb, Magyar Bálint nevéhez fűződő „reform” eltörlésére készül az oktatásirányítás. – Hamarosan megkezdődnek a tárgyalások a felsőoktatás szakmai szervezeteivel arról, hogy az egyetemek bizonyos képzéseken újra élhessenek a szóbeli felvételi vizsga lehetőségével – mondta lapunknak Hoffmann Rózsa. Az oktatásért felelős államtitkár leszögezte: a szóbelit valószínűleg csak bizonyos képzéseken tartja majd a szakma szükségesnek. A szóbeli egyfajta beszélgetés lenne, ahol nem a megszerzett ismeretanyagot mérik, hanem a felvételiző kommunikációs képességét vizsgálják, illetve azt, hogy a jelentkező habitusa megfelel-e az adott hivatás betöltéséhez. Hoffmann elsősorban a humánképzéseken tartaná indokoltnak a szóbeli vizsga visszaállítását, hiszen egy jogásznak vagy egy magyartanárnak elengedhetetlenek a megfelelő verbális képességek a sikeres karrierhez. Vannak ugyanakkor olyan képzések is, ahol szükségtelennek mutatkozik a szóbeliztetés.
*
Ilyen például a műszaki pálya, ahol a matematika-, illetve fizikatudás felméréséhez már évtizedekkel ezelőtt is elég volt az írásbeli vizsga – tette hozzá. Az államtitkár leszögezte: a szóbeli vizsga nem lenne kötelező, a szabályozás csak lehetőséget adna az egyetemeknek arra, hogy éljenek vele. A szóbeli lehetőségét csak azokon a szakokon állítják majd vissza, ahol a szakma támogatja az elképzelést.
Hoffmann Rózsa elmondása szerint már készül a kormányrendelet a jövő évi keretszámokról. 2011-ben 56 ezer hallgatót vesznek fel államilag finanszírozott alap- és osztatlan képzésre, vagyis ugyanannyi diák képzését finanszírozzák, mint az idén.
Magyar Bálint még 2005-ben, a kétszintű érettségi bevezetésekor tiltotta meg az egyetemeknek a szóbeliztetést. Azóta pusztán az érettségi váltja ki a felvételi vizsgát. Az évek során több elismert szakember is tiltakozott a döntés ellen, hiszen a felsőoktatási intézményeknek a szóbeli vizsga eltörlése óta egyáltalán nincs beleszólásuk abba, hogy melyik szakra kit vesznek fel. Legutóbb Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia akkori elnöke sürgette a szóbeli vizsga visszaállítását. A volt főrektor leszögezte: mindenképpen vissza kell állítani az egyetemek szóbeli felvételi vizsgáztatási jogát, hiszen így kiszűrhetők lennének azok a diákok, akik ugyan jól megírták az írásbelit, ám egyéb adottságaik miatt nem alkalmasak az adott pályára, és még egy esélyt kapnának azok, akik ugyan elrontották az írásbelit, ám nagyon tehetségesek.
Hoffmann Rózsa gőzerővel számol le elődei, Hiller István szocialista és Magyar Bálint szabad demokrata oktatási miniszter károsnak ítélt reformjaival. Néhány hete fogadta el az Országgyűlés a közoktatási törvénymódosító csomagot, amely szeptembertől újra visszaállítja az iskolák alsó tagozatain az évismétlést. Az első évfolyamon csak hiányzás miatt, második év végétől kezdve azonban már a rossz tanulmányi eredmények miatt is elrendelheti a tantestület az osztályismétlést, és a szülő a jövőben nem emelhet vétót a döntés ellen. Viszszaállították az osztályozás lehetőségét is, szintén a második évfolyam végétől. Készülőben van az a kormányrendelet is, amely lehetővé teszi, hogy a jövő tanévtől újra tarthassanak szóbeli vizsgát azok a hat és nyolc évfolyamos gimnáziumok, ahol nagy a túljelentkezés. Az évismétlést, az osztályozást és az egyetemi szóbeli vizsgát Magyar Bálint, a gimnáziumi szóbelit Hiller István szüntette meg.