Bizonyítottság hiányában felmentette tegnap a Fővárosi Bíróság első fokon azt a két rendőrt, akik a vád szerint 2006 szeptemberében bántalmazták az őrzésükre bízott, már súlyosan sérült férfit a VIII. kerületi rendőrkapitányságon. Az ítélet kimondta, a sértettet, Udvardi Attilát – akit eleve bordatöréssel vittek a Rákóczi útról a rendőrségre – két-három egyenruhás bizonyosan megverte, de azt a bíróság nem tudta kétséget kizáróan megállapítani, hogy a vádlottak követték volna el a bűncselekményt. A bíró beszélt az ellentmondásos tanúvallomásokról, amelyek a bántalmazás idejét, helyét és módját eltérően írták le. A tanúk másként emlékeztek az előállítottak és a rendőrök számára, ruházatára és nemére is, mint a sértett.
Előzőleg az ügyész felfüggesztett börtönbüntetést és lefokozást kért a két rendőrre hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás és a védekezésre képtelen személlyel szemben elkövetett súlyos testi sértés kísérlete miatt. Rámutatott: bár a vádlottak tagadták, hogy bűncselekményt követtek volna el, ugyanakkor ellentmondó vallomásokat tettek, mint ahogy az ügyben meghallgatott rendőr tanúk is egymástól eltérően nyilatkoztak. A vád képviselője kiemelte: a tanúvallomások alapján egyértelmű, hogy a rendőrök többször megütötték, bántalmazták a súlyosan sérült férfit, mellkasára térdelve, illetve meztelen lábfejét taposva kínozták. Ugyanakkor a vádlottak ügyvédje azt kérte: bizonyítottság hiányában mentsék fel a rendőröket. Arra hivatkozott, hogy a tanúk külsőleg is másképp írták le a bántalmazókat. A két rendőr az utolsó szó jogán szintén felmentést kért, mondván: nem követtek el bűncselekményt.
Gaudi-Nagy Tamás, a sértett jogi képviselője közölte: az eset kiemelkedően mutatja be a 2006-os eseményeket. Szégyenteljesnek nevezte, hogy a Készenléti Rendőrség (korábban: Rendészeti Biztonsági Szolgálat) mindössze néhány százezer forintot ajánlott fel a sértettnek jóvátételként, s négy évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy elsőfokú ítélet szülessen. A Fővárosi Bíróság végül felmentette a rendőröket a vád alól. Az ítéletet a vádlottak és védőik tudomásul vették, azonban az ügyész a bűnösség megállapításáért és büntetés kiszabásáért fellebbezett. Így a per másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
Következmény. Szankcionálni kellene, ha valaki a meghívás ellenére nem jelenik meg egy parlamenti bizottság ülésén – véli a 2002–2010 közötti jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság fideszes elnöke. Gulyás Gergely azért vetette ezt fel, mert Szilvásy György nem tett eleget az albizottság meghívásának; a volt szocialista titokminiszter újabb meghívót kap. (MTI)

Orbán Viktor: Isten veled, Mester! – fotó