Az új kormány csak a pályázatok előrehaladott állapota miatt nem avatkozott be drasztikusan a digitálistábla-projektbe, holott a beszerzés több elemével nem ért egyet – értesült lapunk. A pályázatot lebonyolító Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől (NFÜ) megtudtuk: az oktatási ágazat szakmapolitikai vezetése jelezte nekik, hogy a pályázati kiírások minden céljával és tevékenységével, illetve azok volumenével nem teljesen ért egyet, de a pályázatok előrehaladott megvalósítása miatt már nem kíván érdemben beavatkozni, csupán technikai korrekciók fordulhatnak elő.
A táblák beszerzése tehát folytatódhat, a tempó azonban továbbra is döcögős. Bár Gyurcsány Ferenc a 2008-as tanévkezdésre ígérte, most már biztos, hogy az idei becsengetésre sem érkeznek meg a digitális táblák az összes nyertes iskolába. Az NFÜ kérdésünkre közölte: eddig csak a nyertes pályázók öt százalékával sikerült támogatói szerződést kötniük. Ez azt jelenti, hogy a 972 nyertes iskolafenntartó közül eddig ötven kezdhette meg a táblák beszerzését, vagyis a tanévkezdéskor legfeljebb néhány iskolában lehetnek ott a csodagépek.
Az NFÜ tavaly ősszel döntött úgy, hogy két kudarcba fulladt központi közbeszerzés után az iskolafenntartókra bízza a digitális taneszközök beszerzését. Ez azonban jelentős többletmunkával jár: minden fenntartónak – elvileg idén januárig – költségvetési tervet kellett készítenie, figyelembe véve az NFÜ által szabott szigorú feltételeket. A tervezetet idén január végéig kellett visszajuttatniuk az ügynökségnek.
Az, hogy az elmúlt nyolc hónapban csak a pályázók öt százalékával sikerült szerződést kötni, lassú ügymenetre utal. Lapunknak nyilatkozó iskolafenntartók szerint az a baj, hogy az NFÜ a feltételek módosításkor olyan szigorú követelményeket szabott, amelyeknek csak nehezen tudnak megfelelni. Az NFÜ sajtóreferense akkor elismerte: a változtatás valóban többletfeladatokat ró az önkormányzatokra, és várhatóan sokan lesznek olyanok, akik első alkalommal nem megfelelő tervet készítenek. Ez esetben hiánypótlásra hívják fel őket mindaddig, amíg nem lesz elfogadható a beszerzési tervük. Leszögezte: elvileg minden korábban nyertes pályázó megkapja a beszerzésre szánt pénzt, ha elég kitartó, és visszautasítások esetén újra és újra nekifut a terv elkészítésének. Emlékezetes: Magyar Bálint egykori SZDSZ-es oktatási miniszter 2005-ben jelentette be, hogy a jövőben negyvenezer tantermet szerelnek fel csodatáblákkal. Azóta szinte minden hónapban újabb ígéretek hangzottak el arról, mikor valósul meg az igen költséges beruházás, ám valamennyi vállalás hamisnak bizonyult.
Gyurcsány Ferenc volt kormányfő még 2008. szeptemberre ígérte az iskolai tantermek digitalizálását, majd az akkor még Bajnai Gordon exkormányfő vezette NFÜ többször módosította a céldátumot: először tavalyelőtt karácsonyra, majd tavaly húsvétra, végül a 2009-es tanévkezdésre tolták a határidőt. Az NFÜ kétszer írt ki közbeszerzési eljárást a táblák beszerzésére, ám mindkétszer eredménytelenül zárult a tender. Mindkét esetben csupán egyetlen cég – a lapunk birtokába került dokumentumok szerint a Hewlett-Packard – jutott be a digitális taneszközök beszerzésére kiírt tender második fordulójába, árverseny nélkül pedig az NFÜ képtelen volt lejjebb tolni a tarifát.
A táblaprojektnél jóval zökkenőmentesebben halad az iskolai laptopprogram. Az ezzel kapcsolatos pályázatot idén januárban írta ki az NFÜ, mára azonban már mind a 141 nyertes iskolafenntartóval megkötötték a szerződést. A pályázat keretösszege 4,11 milliárd forint, de az NFÜ csak 3,45 milliárd forintra szerződött le a fenntartókkal. A pályázatra csak vidéki oktatási intézmények fenntartói jelentkezhetnek, a fővárosi és a Pest megyei iskoláknak várhatóan külön pályázatot írnak ki. Az óvodák interaktív foglalkoztató- asztalt és wifi routert, az általános iskolák tanárai laptopot, a gimnáziumok és szakközépiskolák pedig valamennyi diáknak hordozható számítógépet nyerhetnek. A fenntartóknak nem kell önrész, egyetlen település önkormányzata akár 190 millió forintot is nyerhet laptopokra. A program révén várhatóan 25-30 ezer tanuló és tanáraik kapnak hordozható számítógépet. Több fenntartó már megkezdte a laptopok beszerzését, így a gépek egy része tanévkezdésre ott lehet az iskolákban. A pályázati kiírás szerint a gépeket legkésőbb 2011 márciusáig lehet beszerezni.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése