Amikor Budapest négy évvel ezelőtt elnyerte a 2010-es triatlon-vb rendezési jogát, a magyar pályázat az úszást még a Városligeti tóba vizionálta, és aligha gondolta bárki is, hogy pár nappal a rajt előtt a még sehol sem tartó tereprendezés során éppen világháborús tüzérségi lövedékeket emelnek majd ki innen… Az persze már jóval korábban eldőlt, hogy új helyszín után kell nézni, s a monstre program első versenyzői ma a Dunában csobbannak. Ez a variáció is hordozott némi bizonytalansági tényezőt magában, de a Lágymányosi-öbölben, a Kopaszi-gátnál a tisztítás eredményeként megfelelő a vízminőség, és az apadás miatt holmi uszadékfa sem keveredik majd a versenyzők közé. A 17-18 fokos vízhőmérséklet pedig csak az átlagember számára riasztó, 20 fok alatt a triatlonisták már használhatják a neoprén öltözetet.
– Lehet, hogy akad majd egy-két „fóka”, aki nem veszi fel a gumiruhát, de szerintem az amatőrök között is inkább csak olyan nem viseli, akinek nincs. Mert ez a ruha igazából még gyorsít is. Dél-Tirolban amúgy április végén 15-16 fokos vízben úszunk, kint pedig már süt a nap, szóval a 18 fokos vízzel semmi gond – szögezi le Kuttor Csaba szövetségi kapitány, aki két éve a vancouveri vb-n 12 fokos vízbe csobbant. A pekingi olimpiát is megjárt szakvezető a versenyzést sem hagyta abba, a legutóbbi magyar bajnokságon harmadik volt, de úgy gondolja, most már jöjjön az új hullám: – A vb-sorozatot, a Világkupa-versenyeket már nem erőltetem, nem akarom elvenni a helyet a fiataloktól. S nekik sem tenne jót, ha még mindig megelőzném őket – mondja.
Király Kristóf, aki a tavalyi junior-világbajnokságon bronzérmes volt, éppen Kuttor tanítványa, de betegsége miatt most nem indulhat, így inkább a lányokra lesz érdemes figyelni. Az U23-as mezőnyben Kovács Zsófia és Tóth Zsófia egyaránt odaérhet a legjobb tízbe, előbbi akár még a dobogóra is, ami a juniorok között áll a szingapúri ifjúsági olimpián három hete váltóban aranyérmes Dudás Eszterre is. A siker receptje, hogy kerékpározásban nem szabad lemaradni, futásban pedig jók a mieink.
Az elit mezőny számára a budapesti verseny a hétállomásos világbajnoki sorozat záró eseménye, a tulajdonképpeni vb-döntő, ahol a legtöbb pontot lehet szerezni. A férfiaknál az olimpiai bajnok német Jan Frodeno, a nőknél a Pekingben bronzérmes ausztrál Emma Moffatt áll az élen. Fogalmazzunk úgy, számunkra itt kevésbé ígéretesek a kilátások, ám az úszásban a legjobbak közé számító Vanek Margit az elsők között kászálódhat ki a Dunából, pattanhat kerékpárra, hogy majd minél előbb befusson a Roosevelt térre. Az amatőrökkel együtt hozzávetőleg ötezer versenyzőt felvonultató vb-t a televíziós közvetítések révén kétszázmillióan követhetik majd figyelemmel; ha csak ezt nézzük, máris biztos: az esemény „nagy szám” lesz.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő