Hagyományteremtő tudományünnep mindenkinek

Első alkalommal nyílik magyar tudományfesztivál pénteken. Mint Zárug Péter Farkas, a rendezvény főigazgatója elmondta: a háromnapos esemény hű keresztmetszetet nyújt hazánk tudományos életéről, tudósaink nemzetközi sikereiről, s a világon népszerűvé vált módon közelebb hozza az emberekhez a legújabb eredményeket, felfedezéseket.

2010. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkárának köszöntőjével kezdődik ma az I. Tudományfesztivál a Nemzeti Múzeumban. Ugyanott az író az UNESCO a Világemlékezet program jegyzékébe felvett öt magyar művet bemutató kiállítást is megnyitja délután négy órától, ahová szintén várják az érdeklődőket. Először tekinthető meg együtt a teljes kollekció, a corvináktól Bolyai Appendixén keresztül Kőrösi Csoma Sándor Tibeti gyűjteményéig. Zárug Péter Farkas politológus, a fesztivál főigazgatója kérdésünkre hangsúlyozta: a nyugaton elterjedt, népszerű „science fest”-ek hagyományát szeretnék idehaza is megteremteni. A civil szféra és a tudomány összefogását jelképezi, hogy a két fővédnök Pálinkás József, az Akadémia elnöke és Kocsis Máté, a legtöbb rendezvénynek otthont adó Józsefváros polgármestere. Céljuk, hogy közelebb hozzák az emberekhez az eredményeket, s egyben a tudományos gondolkodást. Ne azt érzékeljék a polgárok, hogy valami emberi ésszel nehezen felfogható és követhető szinten zajlanak a kutatások.
A szintén pénteken induló kulturális örökség napjainak részeként rendezik a tudományfesztivált, így kiemelt szerepet kapnak kulturális kincseink is. Réthelyi Miklós miniszter megnyitóján hirdetik ki az Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetemen a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére felvett elemeket a solymászattól a mezőtúri fazekasságig, a halasi csipkéig. Az értékteremtő közösségek a hét végén egész napos bemutatót tartanak a Múzeumkertben. A „vegytisztán” tudományos programokat, konferenciákat, előadásokat a részt vevő felsőoktatási intézményekben, valamint a Kossuth Klubban tartják. A főigazgató lényeges szempontként említette, hogy a nagyközönség ismerhesse meg az új tudósgenerációkat. A Fiatal Bolyai-díjasok hihetetlen eredményekkel rukkolnak elő. Ideje, hogy értékeljük őket, s megértsük, mitől váltak világhírűvé. Pénteken lesz a Kossuth Klubban a Bolyai-emléknap és a fiatal kutatók kerekasztal-beszélgetése, amellyel a nagy tudós halálának 150. évfordulójára emlékeznek. A rendezvény méltóképpen kíván tisztelegni a szintén másfél évszázada elhunyt Széchenyi István előtt is. A Nemzeti Múzeum kertjében három napig önálló pavilonokban mutatkoznak be a hazai kutatóintézetek, egyetemek, főiskolák, továbbá az innovációval foglalkozó cégek. Ugyanitt fogadja a vendégeket a Tudás presszó, amelyben a Tudományexpó résztvevői, s ifjú kutatók tartanak prezentációkat. A Csodák Palotája családi és gyermekprogramokkal várja a különleges kísérletek és tudományos bemutatók iránt érdeklődőket. Pénteken és szombaton este – időjárástól függetlenül – fedett téren nagy koncertek várják a közönséget. A fesztivált három nagy múltú tudományos intézmény, a Bolyai Pedagógiai Alapítvány, a TIT Kossuth Klub és a Nemzeti Múzeum rendezi. További információk a tudományfesztival.hu oldalon találhatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.