Hilleri örökség: 1200 tanárral kevesebb

Mintegy 1200 pedagógus-álláshely szűnik meg az új tanévben – derül ki az oktatásért felelős államtitkárság háttéranyagából. Hét iskola ajtajára kerül végleg lakat, további harminc oktatási intézményt pedig beolvasztottak egy másik óvodába vagy iskolába. Az elbocsátások és bezárások oka a Bajnai Gordon nevéhez kötődő megszorítócsomag, amely tanév közben, idén januártól csökkentette az iskolák támogatását.

2010. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint azt a szakemberek és az érdekvédők már tavaly őszszel megjósolták, a még a Bajnai Gordon szocialista miniszterelnök által elfogadtatott idei „válságköltségvetés” iskola-összevonásokat és pedagóguselbocsátásokat eredményezett. Összesen 1200 főmunkaidős pedagógus-álláshellyel lesz kevesebb az új tanévben, mint tavaly szeptemberben – derül ki a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) az oktatásért felelős államtitkársága statisztikai osztályának becsült adataiból. A dokumentum szerint a legnagyobb mértékben az általános iskolákban csökken a főállású pedagógusok száma: ezekben az intézményekben 1241 fővel lesz kevesebb főállású pedagógus. A gimnáziumokban 63 fős, a szakközépiskolákban 72 fős, a szakiskolákban 24 fős létszámcsökkentés várható. A tavalyinál több pedagógus egyedül az óvodákban dolgozik majd: 193 fővel nő az óvónők száma. Az adatokat összesítve 1206 fős létszámcsökkenést mutatnak a közoktatásban. Az oktatásért felelős államtitkárság tájékoztatása szerint 1000-1200 aktív korú pedagógus megjelenésére kell számítani a munkaerőpiacon.
A pedagóguselbocsátásokat az iskolabezárások és intézmény-összevonások eredményezték. Összesen 37 közoktatási intézmény szűnt meg, ebből hét végleg bezárt. Ezek közül egy óvoda, egy általános iskola és öt középfokú oktatási intézmény volt. Információink szerint a megszűnő középiskolák jórészt szakképző intézmények. A további 30 megszűnő intézményt átszervezték, általában beolvasztották egy másik iskolába. Ugyanakkor tizennégy intézmény előzmény nélkül alakult, ami azt jelenti, hogy teljesen új intézmények jöttek létre. Ezek közül négy óvoda, ezért lett több óvónői álláshely.
Emlékezetes, az idei költségvetés öszszesen több mint hatvanmilliárd forintot vont ki a közoktatásból. Bajnai Gordon kormánya a tiltakozások ellenére tanév közben, idén januártól csökkentette az oktatási intézmények normatív támogatását és számos egyéb kiegészítő támogatást. A gyermekek oktatására szánt alapnormatívát évi 2,54 millió forintról 2,35 millió forintra csökkentették. Tíz százalékkal lett kevesebb a szakiskolai gyakorlati oktatás kiegészítő támogatása. Drasztikusan apadt a kistelepülési óvodások és iskolások után fizetett bejárónormatíva, amelyből az oktatási intézményektől távol lakó gyerekek utazását finanszírozták. Jelentősen csökkent a sajátos nevelési igényű, illetve a sérült gyerekek gyógypedagógiai ellátására, korai fejlesztésére szánt összeg és a diáksport támogatása is. A szakszervezetek hiába jelezték, hogy a tanév közben történő drasztikus forráskivonás újabb iskolabezárásokhoz és elbocsátásokhoz vezet, a szocialista kormány nem enyhített a megszorításokon. A tanárokra igen csak rájárt a rúd a baloldali kormány irányítása alatt: három évvel ezelőtt tízezer, két éve pedig 2300 pedagógust bocsátottak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.