Várhatóan a tankönyvcsomagok egy-két százaléka, összesen 150-300 ezer tankönyv nem érkezik meg a szeptember 1-jei tanévkezdésre az iskolákba.
– Főként olyan tankönyvekről, munkafüzetekről van szó, amelyeket most adnak ki először, illetve olyanokról, amelyeknek lejárt a minősítése, és most újra kell őket engedélyeztetni – magyarázta a csúszás okát Safranek László, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete terjesztői tagozatának elnöke. A szakember leszögezte: a legtöbb esetben a tankönyvszerzők csúsztak a leadással, de az is előfordult, hogy a kiadó túl későn nyújtotta be minősítésre a kiadványt. Safranek kiemelte, a jelenlegi adatok szerint úgy néz ki, az érintett tankönyvek legfeljebb néhány napot késnek, és a tanév első hetének végére minden kötet megérkezik az iskolákba. Hozzátette: sajnos minden évben előfordul, hogy néhány tankönyv nem érkezik meg becsengetésre, de szerencsére ez az arány az egy-két százalékot általában nem haladja meg.
Több iskolában komoly probléma merült fel a fizetéssel kapcsolatban; a szülők és a diákok a napokban veszik át a tankönyvcsomagokat.
– A szülők egy része az iskolakezdési támogatás keretében kapott vásárlási utalvánnyal akar fizetni az iskolákban a tankönyvcsomagokért, arra ugyanis a jegyek kibocsátója ráírta, hogy az utalvány tankönyvre is beváltható. A kibocsátó cég azonban nem kereste meg a kiadókat, így az utalványokat sajnos nem tudjuk elfogadni – jelentette ki Safranek László.
A szakember kifejtette: a tankönyvkereskedők olyan alacsony haszonkulccsal dolgoznak, hogy ha beváltanák a szóban forgó utalványokat, veszteséggel zárnának, az utalványok pénzre váltásakor ugyanis a kibocsátó jutalékot von le. Safranek leszögezte, hogy az utalványokat ruházatra, írószerekre, füzetekre, iskolatáskára is be lehet váltani a nagyobb boltokban, így érdemes erre költeni azokat. Egyes könyvesboltokban tankönyvet is lehet belőle vásárolni, ám ott nem biztos, hogy éppen olyan kiadványok kaphatók, amelyeket az iskola szükségesnek tart.
Ismert: az idén legfeljebb 5,3 százalékkal emelhették a kiadók a tankönyvek árait. Az oktatási államtitkárság lapunknak küldött tájékoztatója szerint az idén az általános iskola első évfolyamán hatezer forint, a második évfolyamon csaknem nyolcezer forint, a harmadik évfolyamon több mint nyolcezer forint, a negyedik évfolyamon tízezer forint az átlagos tankönyvcsomag ára. Az ötödik-hatodik évfolyam tankönyvcsomagja is tízezer forint körül van, de a hetedik és a nyolcadik évfolyamon 13 ezer forint körül mozog a tarifa. A csomagok ára nagyban függ attól, hogy az iskola mely tankönyveket tartja a legalkalmasabbnak saját oktatási programja megvalósításához, az azonos tantárgyhoz tartozó, ám különböző kiadók által gyártott kiadványok ára ugyanis eltérhet. A tankönyvcsomagok kiválasztásakor az ár mellett tekintettel kell lenni a könyvek súlyára is, az 1–4. évfolyamokon az egyes tanítási napokon használt könyvek tömege nem haladhatja meg a három kilogrammot.
Ingyenesen kapja a tankönyvet minden olyan tanuló, aki tartósan beteg, fogyatékkal él, vagy halmozottan fogyatékos, pszichés fejlődési zavarai vannak. Szintén térítésmentesen járnak a kiadványok a három- vagy többgyermekes családban élő diákoknak, azoknak a nagykorúaknak, akik saját jogukon jogosultak családi pótlékra, és azoknak is, akik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt kapnak. A tankönyvek ingyenességét a kormány 2010-ben várhatóan 5,183 milliárd forinttal támogatja, ez az utóbbi három évhez hasonló ráfordítás. Az oktatási államtitkárság szerint az ingyenes tankönyvellátáshoz gyermekenként biztosított tízezer forint évfolyamonként átcsoportosítható, így azok a rászorulók is térítésmentesen kapják a kiadványokat, akiknek az évfolyamán meghaladja a tízezer forintot a tankönyvcsomag átlagára.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó