Nyolcszázalékos emelést kér a PDSZ

2010. 09. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azt szeretné, ha azt az egyhavi illetményt, amit a Bajnai Gordon vezette szocialista kormány a 13. havi bér megszüntetésével elvett a pedagógusoktól, az új kabinet mielőbb visszapótolná. Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke lapunknak kifejtette: nem a 13. havi bér visszaállítását kérik, hanem egy olyan mértékű béremelést, amelynek keretében 12 hónap alatt kifizetik nekik azt a pénzt, amit korábban a plusz havi fizetéssel együtt kaptak. Ehhez 8 százalékos béremelésre lenne szükség. Ennek megvalósulása még mindig csak azt jelentené, hogy a tanárok visszakapják azt, amit a Bajnai-kormány elvett tőlük. A PDSZ a jövő évi költségvetéstől várja a béremelést. Az érdekvédő hangsúlyozta: a bérfejlesztés nem járhat együtt pedagóguselbocsátásokkal, mint korábban, amikor a 2002-es fizetésemelést a Gyurcsány-kormány úgy „kompenzálta”, hogy felemelte a tanárok kötelező óraszámát, amelynek következtében 16 ezer pedagógus-álláshely szűnt meg. Leszögezte: az idei 1200 fős pedagóguselbocsátás is még a szocialista kormánynak köszönhető, amely a válságköltségvetéssel 45 milliárd forintot vont ki a közoktatásból. Az érdekvédők azt szeretnék, hogy a kormányzati ciklus végére a pedagógusok bére elérje az értelmiségi átlagbért, ami jelenleg bruttó 300-305 ezer forint. A pedagógusok átlagkeresete ma bruttó 160 ezer forint. A PDSZ hosszú távú igénye, hogy a pedagógusok bérének vásárlóértéke érje el az uniós átlagot. Ez két és félszeres emelést jelentene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.