A Figyelőnet internetes portál azt írja, hogy birtokukba került az augusztusban Piliscsabán készült, a közoktatási és a felsőoktatási törvényt előkészítő vitaanyag. Az állítólagos dokumentum szerint az új közoktatási törvény egyik alapeleme lesz a diákok terhelésének növelése. Minden évfolyamon hetente öt órával többet kellene töltenie az iskolában a gyerekeknek, mint most. Ennek egy része a középtávon bevezetendő mindennapos testnevelés pluszóráiból adódik, de két-három óra egyéb nevelési feladatra fordítandó.
A tankötelezettség továbbra is a diák 18 éves koráig tartana, de 16 éves kor után fegyelmi úton kitehető lenne az adott intézményből az a diák, aki nem tudja betartani a közösség normáit. Ilyenkor a gondviselő kötelessége lenne elhelyezni a gyereket.
A néhány éve bevezetett középiskolai nyelvi évfolyamokat nem törölnék el, de nem is tennék kötelezővé, különösen nem kizárólag angol képzéssel. Így módosulna a rendelkezés, ami a következő tanévtől kötelezővé teszi az angol nyelv oktatását a középiskolákban. A dokumentum írói támogatnák az egész napos iskolákat, és kívánatosnak tartanák a tanórán kívüli nevelési tevékenységek erősítését. Központi pályázati lehetőséget állítanának fel annak érdekében, hogy anyagi gondok miatt egy gyerek se maradjon ki az osztálykirándulásból.
A kezdő tanárok számára próbaidőt vezetnének be, amely alatt fel lehetne mérni az illető szakmai kvalitásait. Emellett erősítenék a tanárok külső szakmai ellenőrzését, a bérezés pedig a teljesítményhez kötődne és a pályaívhez igazodna. A 4–10 éve tanító pedagógus bére a korosztálya diplomás átlagbérének megfelelő nagyságú lenne (ez ma nagyjából 300-330 ezer forint).
A dokumentumban leszögezik, hogy a felsőoktatási felvételi során alapkövetelmény lesz az emelt szintű érettségi és hosszabb távon a nyelvvizsga is. A dokumentum azt is rögzíti, hogy a jövőben nem lehetne a felvételinél a hátrányos helyzetű, illetve a fogyatékos jelentkezők számára pozitív megkülönböztetést biztosítani.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium tájékoztatása szerint a megjelent anyag nem a tárcánál kidolgozás alatt álló törvényjavaslat. Mint mondták, a vitairaton még dolgoznak, a végleges változat várhatóan októberre készül el, és akkor nyilvánosságra is hozzák. Lapunk információja szerint politikai támadás áll a fals dokumentum kiszivárogtatása mögött. Úgy tudjuk, hogy a törvényt előkészítő anyagként előadott irományt egy, az egyeztetéseken részt vevő, vélhetőleg baloldali kötődésű szakértő készíthette.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése