Az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) 2008 januárja és 2010 júniusa között 113 hamisítás vagy illegális forgalmazás gyanújával lefoglalt, illetve beküldött mintáról adott ki analitikai szakvéleményt – közölte lapunkkal az OGYI sajtóosztálya. Ezen a területen nincs piac-ellenőrzési jogköre az OGYI-nak, a vizsgálatokat más hatóság (VPOP, ÁNTSZ) által folytatott eljáráson belül végezték, s az eredményről minden esetben tájékoztatták a „megrendelőt”. A megvizsgált 113 minta között háromféle regisztrált étrend-kiegészítő volt, a Full Contact, a Satibo és a Dragon Power – ezeket többször is vizsgálták, volt, amelyiket hétszer –, a többi illegálisan forgalmazott, ismeretlen eredetű készítmény volt. Az OGYI laboratóriumában bevizsgált étrend-kiegészítőkben potencianövelő gyógyszerhatóanyagot találtak, ugyanazt, amit a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán vizsgált termékekben (erről lapunk tegnapi számában olvashattak).
*
Noha az egészségügyi hatóságok régóta tudnak a piacon illegálisan előállított gyógyszerhatóanyagot tartalmazó étrend-kiegészítőkről, egyetlen hatóság sem tett érdemi intézkedést. A termékek számos helyen megvásárolhatók, erről lapunk munkatársa személyesen meggyőződött. Az OGYI közölte: nincs szankcionálási jogkörük az illegális gyógyszerforgalmazás területén. Más hatóságok kusza szabályozásra hivatkoznak, s úgy látják, a feladat másik szervezet jogköre.
Az ÁNTSZ annyit tett, hogy zároltatta a szóban forgó készítményeket. Ez csak annyit jelent, hogy azokban a boltokban, ahová az ellenőrök eljutottak, megkérték az eladókat, amíg a hivatalos, akkreditált laboratóriumi vizsgálatok nem igazolják a gyanút, addig ne árusítsák a szereket. Ennél többet nem tehetünk, egyelőre nincs bizonyíték a kezünkben – közölte lapunkkal Faludi Gábor, az ÁNTSZ közegészségügyi főosztályának vezetője, aki nem tud arról, hogy az OGYI akkreditált laborjában egyes készítményeknél már igazolták a gyanút. Arra a felvetésre, hogy a termékek számos helyen megvásárolhatók, úgy felelt: nem mehetnek el személyesen az ország összes boltjába. Mint mondta, sajnos kicsi a mozgásterük, akkor végeztetnek ilyen vizsgálatokat, ha erre alapos indokuk van, például bejelentést kapnak. Számukra nem írja elő a jogszabály, hogy klinika vizsgálatokat végezzenek az étrend-kiegészítőknél, nincs is rá kapacitásuk, laboratóriumi hátterük. Az ÁNTSZ előzetes értesítést küldött az EU élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyorsriasztási rendszerének az ügyről.
Megkerestük az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) főigazgatóját is, hogy tudtak-e az OGYI vizsgálati eredményeiről, s milyen jogosítványaik vannak az étrend-kiegészítők ellenőrzésében. Martos Éva elmondta: nem tudtak az eredményekről, de ilyen ügyekben amúgy sincs intézkedési, szankcionálási jogkörük. Az OÉTI-nél kell egyébként bejelenteni az étrend-kiegészítőket a forgalomba hozatal előtt, de ez csak formai eljárás, nem vizsgálják laboratóriumban, hogy a készítmény valóban azokat az összetevőket tartalmazza-e, amelyek a dokumentációjában szerepelnek. Martos hozzátette: a toxikus vegyületek analizálásához nincs szükséges laboratóriumi hátterük, ezért ilyen vizsgálatokat nem is végeznek. Abban minden szakember egyetértett: a hatályos szabályozás nem garantálja, hogy a fogyasztókhoz csak megbízható termékek jussanak el. Az ellenőrzés is elégtelen.
Lapunk tegnap közölte: megdöbbentő eredményre jutottak a szakemberek a Szegedi Tudományegyetemen. Ötvenhárom olyan terméket találtak, amelyet potencianövelőként, vagy ilyen hatást sejtetve kínáltak. Közülük 25 termék illegálisan került a hazai piacra, azokat nem jelentették be az OÉTI-nél. Kémiai vizsgálatnak tíz étrend-kiegészítőt vetettek alá, köztük olyanokat, amelyeket az OGYI is bevizsgált. Közülük hatban szintetikus gyógyszerhatóanyagot találtak, noha a jogszabályok szerint ilyet az étrend-kiegészítők nem tartalmazhatnak, szakemberek szerint ez hamisítás. További két termékben mutattak ki a csomagoláson fel nem tüntetett koffeint s johimbin nevű szert, ez utóbbi gyógyszerként volt forgalomban hazánkban, de már nem használják.
Rendkívül veszélyes lehet ezen készítmények alkalmazása, mert a potenciazavar gyakran szív- és érrendszeri betegségek mellett jelentkezik. Annál a fogyasztónál, aki keringésre ható gyógyszert is szed, együttes, orvosi felügyelet nélküli alkalmazása kiszámíthatatlan következményekkel járhat.
Holnap jön az igazi tél!