Habár Hoffmann Rózsa a nyáron több ízben beszélt arról, hogy a hallgatóhiánnyal küzdő vidéki főiskolák érdekében változtatni kell az államilag finanszírozott egyetemi férőhelyek elosztásán, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) birtokába került kormányrendelet-tervezet mégsem tervez ilyen módosítást.
– A 2011-ben felvehető államilag finanszírozott felsőoktatási létszámokról szóló kormányrendelet-tervezet szövege szerint jövőre is utólag, számítógépes rendszerrel határozzák meg, hogy melyik felsőoktatási intézménynek hány férőhely jut. A pontszámok és a jelentkezői létszámok alapján történő férőhelyelosztás a fővárosi, nagy egyetemeknek kedvez, s a vidéki főiskolákat sújtja, amelyeket, ha nem kapnak segítséget, csőd fenyeget – mondta lapunknak Kis Papp László, az FDSZ elnöke. Az érdekvédő értetlenül áll a történtek előtt. Közölte: korábban Dux László felsőoktatási helyettes államtitkár is ígéretet tett az vizsgálatára. Kis Papp reméli, a kormány elé kerülő javaslat már tartalmazza a módosítást, egy vidéki főiskola csődje ugyanis az egész régió gazdasági növekedését megakaszthatja.
Az érdekvédő leszögezte: a rendelettervezet szerint jövőre is 56 ezer hallgató tanulmányait finanszírozná az állam, csakúgy, mint idén. Átcsoportosításokkal a természettudományos képzés keretszámait növelnék, mivel itt a legégetőbb a szakemberhiány. Az 56 ezer fős államilag finanszírozott keretszámmal egyetértenek, a természettudományos képzés kapcsán a férőhelyek további, 150 fős növelésére tettek javaslatot. Azt kérik a tárcától, a magánegyetemek és a főiskolák ne részesülhessenek az ingyenes férőhelyekből. Az érdekvédő szerint jelenleg évente körülbelül 2000 hallgatót képezhetnek az állam pénzén a magániskolák.
Lapunknak júliusban Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár azt mondta: terveik szerint nem a jelentkezési létszám, hanem az oktatásirányítás dönti el, melyik egyetemre hány államilag finanszírozott hallgatót vesznek fel. Így a vidéki intézmények kiszámítható hallgatói létszámmal rendelkeznek majd. Az államtitkár akkor leszögezte, a jelenlegi rendszer tönkreteszi a hallgatói létszámhiánnyal küzdő kis vidéki főiskolákat, amelyek fennmaradása nemzetpolitikai kérdés. Az FDSZ azt is kéri a kormánytól, nyolc év után biztosítsa az oktatói igazolványokat a felsőoktatás oktatóinak. Az ingyenes könyvtárhasználatra, kedvezményes múzeumbelépésre, szakkönyvvásárlásra használható dokumentumot Magyar Bálint szabad demokrata oktatási miniszter vette el. Kezdeményezik azt is, hogy a jövő évi költségvetésben biztosítsanak forrást a felsőoktatásban és a közoktatásban dolgozók béremelésére, s állítsák vissza a 13. havi közalkalmazotti illetményt. Lapunk egy hete várja hiába a választ az oktatásért felelős államtitkárságtól a jövő évi felsőoktatási keretszámokkal kapcsolatos kérdésekre.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat