Hatósági ellenőrzés részeként vizsgálta az Oktatási Hivatal (OH) a középfokú felvételi eljárás szabályainak betartását 2009. november 2. és 2010. április 30. között a középfokú nevelési-oktatási intézményekben. A hivatal a középfokú felvételi vizsgát szervező közoktatási intézmények 24 százalékát, összesen 126 középiskolát ellenőrzött. A vizsgálat során az intézmények 70 százalékában találtak hiányosságot a szakemberek. Nyolcvanhárom intézmény figyelmeztetést kapott, hármat pénzbüntetéssel sújtott a hatóság.
Az egyik leggyakoribb hiányosság az volt, hogy az iskolák nem vagy nem megfelelő módon szabályozták, hogyan rangsorolják az azonos pontszámú jelentkezőket. Előfordult, hogy az intézmény megfogalmazott egyedi rangsorolást, de azt a házirendjében nem tüntette fel. A leggyakoribb ilyen jellegű hiba az azonos pontszámot elérő jelentkezők ábécésorrendben történő rangsorolása volt.
Gyakori hiba volt, hogy az iskola felvételi tájékoztatója nem tartalmazta a felvételi követelményeket. Ez az intézmények 15 százalékában fordult elő. Huszonkét intézmény nem számolt be arról, hogy milyen módon lehet jelentkezni a felvételire. Az iskolák egynegyede a tájékoztatóban nem jelölte meg a felvételi vizsga helyszínét, egyharmada pedig nem számolt be arról, hogy milyen módon rangsorolja a jelentkezőket. Minden iskola lehetővé tette a kijavított írásbeli felvételi dolgozatok megtekintését, ám annak időpontja több esetben nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak. Az intézmények 35 százaléka nem biztosította az előírt 8 napon belüli megtekintési időt, pedig ennek betartása fontos ahhoz, hogy a gyerekek határidőn belül kifogással élhessenek, ha szerintük hiba történt a javítás során. Hat iskola a kötelező 8 óránál rövidebb időt adott a felvételizőknek a dolgozatok megtekintésére, ami szintén szabálytalan. A szóbeli felvételi vizsgák szervezése kapcsán is történtek szabálytalanságok. A vizsgált 126 iskola közül 79 tartott szóbeli felvételit. A szóbeliztető intézmények közel 30 százaléka csupán egy napot jelölt ki a meghallgatásokra, holott a jogszabály szerint erre legalább két napot kell meghatározni. Előfordult az, hogy az intézmények nem tájékoztatták megfelelően a fiatalokat a szóbeli felvételi vizsgák időpontjáról: 15 iskola a felvételi tájékoztatóban, 14 intézmény pedig honlapján nem hozta nyilvánosságra a vizsga időpontját. Előfordult olyan is, hogy a szóbeli vizsgán magasabb volt a megszerezhető pontok aránya a megengedettnél.
A felvételi tájékoztatóban meghirdetett tanulmányi területek esetében a gimnáziumok egynegyedében hiányzott a helyi tanterv alapját képező kerettanterv vagy program megnevezése. A szakközépiskolák esetében ez az arány 35 százalék, a szakiskoláknál 33 százalék. A szakiskolák jellemzően nem jelölték meg az oktatott idegen nyelveket (33 százalék) és az oktatás sajátos jellemzőit (58 százalék).
Komoly hiányosságokat tapasztalt a hatóság a vizsgák dokumentáltságát illetően. Az írásbeli és a szóbeli vizsgák során készült jegyzőkönyvek tartalma hiányos volt, nem tartalmazta nyomon követhetően a teljes folyamatot. Megdöbbentő, de a vizsgált intézményeknek csupán 40 százalékában történt meg az írásbeli vizsgákról készített jegyzőkönyvek igazgatói aláírással és az időpont feltüntetésével történő „hitelesítése”. A felvételi vizsgát szervező, lebonyolító, valamint a vizsgákon felügyelő tanárok megbízásának dokumentálása az iskolák többségénél hiányzott. A szóbeli vizsgákat az iskolák nem megfelelően jegyzőkönyvezték, hiányzott a kérdések és a válaszok dokumentálása, ahogy több esetben nincs adat válaszokra adott pontszámról és a diák érdemi értékeléséről sem. Hiányoztak a vizsgált iskolákban olyan dokumentumok, amelyek igazolják a felvételi lebonyolításának jogszerű folyamatát.
Az OH dokumentuma ugyanakkor leszögezi: az összes ellenőrzött iskola a jogszabály szerinti időpontban tartotta meg az írásbeli felvételi vizsgákat, azok megszervezése és lebonyolítása a jogszabályi előírásoknak megfelelően történt. A tanulók jelentkezési lapjai, dolgozatai minden intézményben rendelkezésre álltak. Az összes iskola lehetővé tette az írásbeli felvételi dolgozatok megtekintését, és a felvételi vizsgák eredményéről is minden esetben határidőre és megfelelő formában értesítették a tanulókat.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat