Egyeztetésre hívta ma délelőttre a Nemzeti Erőforrás Minisztériumba (Nemfi) a Vocational Academy Alapítvány által megkárosított tanárokat Gloviczki Zoltán közoktatási helyettes államtitkár. A tárgyaláson képviselteti magát a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is, amely az elmúlt években jogi segítséget nyújtott több becsapott pedagógusnak. A pedagógusoknak két és fél évükbe tellett, mire elérték, hogy az oktatásirányítás foglalkozzon a problémájukkal. A fordulathoz kormányváltásra volt szükség, Hiller István korábbi szocialista szakminiszter ugyanis nem volt hajlandó segíteni a bajba jutott pedagógusokon. Még arra sem méltatta őket, hogy válaszoljon segítségkérő levelükre.
– Azt kérjük a minisztériumtól, hogy segítsen mielőbb hozzájutni a pénzünkhöz, mert hiába a jogerős ítélet, évek óta nem kaptunk egy fillért sem – mondta lapunknak Árvay Péter sopronkövesdi tanár. Hozzátette: munkájuk során közfeladatot láttak el, így elfogadhatatlannak tartják, hogy ne legyen garancia a tanári bérek kifizetésére. Gloviczki Zoltán érdeklődésünkre leszögezte: sajnálatos tény, hogy a megkárosított pedagógusok elmaradt bérének tényleges kifizetését az elmúlt időszakban semmilyen hatóság nem volt képes elérni. Hozzátette: a minisztérium szankcióval nem tud élni, viszont kész szakmai és erkölcsi segítséget nyújtani abban, hogy a tanárok nyomást gyakoroljanak az alapítványra.
A Vocational Academy Alapítvány három évvel ezelőtt mintegy tucatnyi oktatási intézmény fenntartási jogát szerezte meg oly módon, hogy azt ígérte a súlyos anyagi gondokkal küszködő önkormányzatoknak: amennyiben átengedik neki az iskolát, a településnek egy fillérjébe sem kerül a működtetés. Az alapítvány azonban számos iskolában nem egyenlítette ki a közüzemi számlákat. Számos óvodában, iskolában olyan súlyos helyzet alakult ki, hogy többnapos szünetet kellett elrendelni.
A csődbe vitt óvodák, iskolák dolgozóinak két éve négy-hat havi bérrel, illetve elmaradt végkielégítésekkel tartozik az alapítvány. A szervezet ellen többen büntetőfeljelentést tettek, a pedagógusok pedig munkaügyi perek során próbáltak a pénzükhöz jutni. A jogerős ítéletek szerint mintegy 150 millió forinttal tartozik nekik az alapítvány, ám az eddig a bírósági döntések ellenére sem fizette ki a tanároknak a pénzt.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja