Hoffmann Rózsa azt mondja, a nemzeti együttműködés kormánya felhatalmazást kapott a választóktól arra, hogy átalakítsák a felsőoktatás rendszerét. Szeretnénk felhívni az oktatásért felelős államtitkár figyelmét arra, hogy nemcsak néhány professzor szavazott áprilisban, hanem a hallgatók is, és mi nem arra adtunk felhatalmazást, hogy jogainkat csorbítsák – jelentette ki lapunk érdeklődésére Körösparti Péter, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. Leszögezte: saját javaslatcsomagot dolgoznak ki a felsőoktatási törvény koncepciójához, és az abban foglalt változtatásokról tárgyalni szeretnének az államtitkárral. Ha Hoffmann Rózsa nem fogadja el javaslataikat, és a tervezetet változatlan formában terjeszti a kormány elé, úgy a miniszterelnök segítségét fogják kérni. Körösparti kijelentette: meggyőződése, hogy a jelenlegi javaslat nem az egész kormány véleményét tükrözi, és a Fidesz továbbra is tartja magát ahhoz, hogy kiemelten képviseli a fiatalság érdekeit.
Körösparti leszögezte: természetesen mérni kell a hallgatói munka minőségét, és szankcionálni kell a rosszul teljesítést, de a tervezett négy-öt vizsgaalkalom utáni kicsapást indokolatlanul súlyosnak tartják. Azt javasolják, hogy kerüljön intézményi hatáskörbe a vizsgalehetőségek ésszerű számának meghatározása. Megtartanák ugyanakkor annak a lehetőségét, hogy az intézmények az ingyenes képzésen legrosszabbul teljesítő 15 százaléknyi hallgatót átsorolhassák a költségtérítéses képzésbe, a tandíjas képzés legjobbjait pedig az ingyenesbe. A hallgatók jogaik csorbításaként élik meg és elfogadhatatlannak tartják az egyetértési jog véleményezési jogra cserélését és a szenátusban való részvételi arányuk csökkentését is.
A HÖOK ugyanakkor egyetért a felvételi követelmények szigorításával, így a felvételi minimumponthatár emelésével. Szerintük azonban a két emelt szintű érettségi vizsga felvételi követelménynyé állítása csak fokozatosan valósítható meg, és együtt kell járjon a közoktatás minőségi javulásával. A hallgatók ugyanakkor a diplomát nem adó felsőfokú szakképzés esetében továbbra is elegendőnek tartják a középszintű vizsga megkövetelését.
Emlékezetes: az új felsőoktatási törvény múlt héten nyilvánosságra hozott tervezete szerint a hallgatók a jövőben 15 százalékos arányban képviseltethetnék magukat az egyetem irányító testületeiben, a szenátusban és a kari tanácsban, ami lényegesen kisebb mértékű a jelenleg érvényes 25–33 százalékos részesedésnél. A jelenlegi, viszonylag nagy hatáskörrel bíró egyetértési jog helyett a jövőben csak véleményezési jog illetné meg őket a tanulmányi és vizsgaszabályzat kapcsán. A végleges koncepcióból kikerült az a korábban a tervezetben szereplő rész, amely korlátozná a hallgatók vizsgalehetőségeinek számát. Hoffmann Rózsa azonban nem tartja jónak, hogy a diákoknak korlátlan számú vizsgázási lehetősége legyen, ezért a kérdést később alacsonyabb jogszabályban rendezni kívánja.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját