Pénteken, Liszt Ferenc születésének 199. évfordulóján a Gerbeaud-ban, a zongoravirtuóz-zeneszerző egykori kedvelt uzsonnázó- helyén jelentették be a 2011-es Liszt-év részletes programjait. Az egész világ ünnepli Lisztet, akinek életműve tulajdonképpen egész Európához köthető. Éppen ezért különleges szerencsés egybeesés, hogy a komponista ünnepségsorozata alatt veszi át Magyarország az Európai Unió soros elnökségét.
A magyar programok egy része nemzetközi együttműködéssel valósul meg, számos koncertet exportálunk, a magyarországi Liszt-év nagykövete Kocsis Zoltán lesz. Együttese, a Nemzeti Filharmonikusok és a Nemzeti Énekkar nyitják meg január 22-én a Művészetek Palotájában a bicentenáriumot, majd Brüsszelben a hónap során még két hangversenyt adnak. Az évforduló fontosabb eseményei között említhetjük még a zeneszerző egyetlen operája, a Don Sanche bemutatóját a miskolci operafesztiválon és Bayreuthban, de különleges kiadványokkal készül a Liszt Ferenc Zeneakadémia és a magyarországi Liszt Társaság is. Haydn A teremtés című oratóriumából annak idején komoly visszhangot kiváltó világnapot rendeztek magyar kezdeményezésre. Most Liszt születésnapján szerveznek hasonlót World Liszt Day címmel, amelyen ezúttal a grandiózus Krisztus-oratórium kerül középpontba. Bayreuthtól Pekingen át máris számos város csatlakozott a felhíváshoz. Szintén a Haydn-évvel debütált a Millenárison az a crossover programsorozat, amely szélesebb tömegek számára mutatta be a zeneszerző életművét, most ugyanez történik Liszttel is májusban a Liszt-maratonon. Kuriózum, hogy Liszt és Wagner leszármazottja, Nike Wagner a közönség elé lép, és előadást tart, mivel ezt csak nagyon ritkán teszi meg.
Számos fesztivál állítja fókuszba jövőre Liszt életművét, a programokról bővebben tájékozódhatunk a www.liszt-2011.hu internetes oldalon.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait