Rangban és fizetésben is jobban differenciálna a pedagógusok között a jelenlegi rendszernél az oktatási kormányzat – derül ki a pedagógus-életpályamodell lapunk birtokába került tervezetéből. A dokumentum új pedagógus-bértáblát vezetne be. A jövőben a tanárok fizetését már nemcsak a szolgálati idő és a végzettség határozná meg, hanem a teljesítmény is. A pedagógus-életpálya 2 éves gyakornoki időből és négy további fokozatból, a pedagógus I., pedagógus II., mesterpedagógus és tudóstanár kategóriából áll. Ahhoz, hogy valaki a pályán maradhasson, mindenképpen tovább kell lépnie a pedagógus I. és a pedagógus II. fokozatba, az átlépéshez pedig minősítést kell szereznie. A mesterpedagógusi és a tudóstanári szint elérése nem lesz előírás, de aki ezt megszerzi, jelentős béremelést kap.
A pályakezdő pedagógusok kétéves gyakornoki időszakkal kezdenék a munkát. Alapbérük 180 ezer forint lenne, ami átlagosan másfélszerese a mai bruttó 107–120 ezer forintos fizetésüknek. A gyakornok tanárok nem vállalhatnak túlórát, nem lehetnek osztályfőnökök. A fiataloknak két év után minősítő vizsgát kell majd tenniük, és ha ezen megfelelnek, továbbléphetnek a pedagógus I. fokozatba. A kategória alapbére 198 ezer forint, ami a szolgálati évek számával háromévente emelkedik. A fokozatot elérő pedagógus lehet osztályfőnök és vizsgáztató tanár is. Nyolc év pedagógusi gyakorlat és újabb minősítés után léphetnek tovább a pedagógusok a pedagógus II. fokozatba. Az ebbe a kategóriába sorolt szakemberek alapbére 270 ezer forint. A fizetés a gyakorlati évek számának emelkedésével tovább növekszik, a kategórián belül a nyugdíj előtt álló fizetése a 350 ezer forintot is meghaladhatja. Mesterpedagógus abból lehet, aki kiváló értékelést szerez a második minősítésen, van szakvizsgája, és legalább 14 éves munkaviszonya. A mesterpedagógusi fokozatot elért pedagógus legkisebb alapfizetése a 360 ezer forint, bérének legmagasabb összege 441 ezer forint. A tudóstanársághoz PhD fokozat és legalább 14 éves pedagógiai gyakorlat kell, valamint szintén kiváló második minősítés. A tudóstanár minimális alapbére 435 600 forint, maximális összege 477 ezer forint. Az új bértáblát legkorábban a 2012/2013-as tanévben vezetnék be.
A tervezet a legsürgetőbbnek a méltatlanul alacsony összegű pótlékok jelentős megemelését tartja. Az osztályfőnöki pótlékot az osztálylétszámtól, illetve a hátrányos helyzetű gyerekek számától függően 27–45 ezer forintra emelné, míg az igazgatói pótlék az iskola nagyságától és a gyerekszámtól függően 72–108 ezer forintra nőne.
Csökkentenék a nyugdíj előtt álló pedagógusok terheit, persze csak akkor, ha erre az érintett igényt tart. Azok az 55 éves kort elért pedagógusok, akik legalább húsz éve vannak a pályán, dönthetnének úgy, hogy kevesebb óraszámban tanítanak, fizetésük azonban csak az óraszámcsökkentés mértékének 50 százalékával lenne kevesebb. A tervezet lehetőséget adna egyéves „alkotói szabadság” eltöltésére is, amire a legalább Pedagógus II. fokozatot elért pedagógusok pályázhatnának.
– Ma egy kezdő pedagógus 107–120 ezer forintot keres, a bértábla tetején lévő, legtapasztaltabb tanárok pedig bruttó 250–270 ezer forintot kapnak. Ehhez képest a 180 ezer forintos kezdőbér legalább 50 százalékos emelkedést, a 435–470 ezer forintos tudóstanári fizetés pedig még ennél is nagyobb bérnövelést jelent – jelentette ki lapunknak Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke. Hozzátette: a pótlékok tervezett megemelése is jelentős, hiszen a jelenleg 7–9 ezer forintos osztályfőnöki pótlék és a 20 ezer forintos igazgatói pótlék minimum megnégyszereződne. Az érdekvédő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a számok még nem véglegesek, így csak akkor lesznek maradéktalanul boldogok, ha a költségvetés erre valóban fedezetet nyújt.
Meggyilkolt turisták: leszúrtak egy francia férfit