Trichinellózis fertőz Erdélyben

Egy cigány kolónia több mint százharminc tagját betegítette meg trichinellózissal fertőzött sertéshús az erdélyi Magyarkécen, pár kilométerre a határtól. A fertőzést egy, a kötelező vizsgálatok elvégzése nélkül leölt disznó húsa okozta.

2010. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellenőrizetlen, trichinellózissal fertőzött disznóhús okozott tömeges megbetegedést Romániában, a hazánkkal határos Bihar megyében. A fertőzés a magyarkéci cigány kolóniából indult, ahol egy hónappal ezelőtt egy férfi a szomszédjától vásárolt meg és dolgozott fel egy sertést úgy, hogy az ilyenkor kötelező vizsgálatot nem végeztették el. A kétszáz kilogrammos emséből legalább harminc cigány család evett – tájékoztatta lapunkat Mircea Gelu Budau, a Bihar megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság igazgatója. Mostanáig legkevesebb 138-an betegedtek meg, közöttük 28 gyermek, 88 embert a nagyváradi és a margittai kórházak fertőzőosztályán ápolnak, négy állapota súlyos. Az érintettek ellentmondó nyilatkozatokat tesznek, ezért félő, hogy valójában két sertésről van szó, és a most becsültnél jóval többen ettek belőlük.
A hatóság már csak két kilogramm húst tudott lefoglalni, amelyből kimutatták a kórokozót, a Trichinella spiralist. A féreg feltehetőleg patkányokból, illetve vaddisznókból került a leölt disznó szervezetébe – folytatta az igazgató. Magyarkécen, az erdőszéli cigánysoron hemzsegnek a rágcsálók – ezeket a sertések gyakran megeszik –, ráadásul az erdőben, ahol szívesen túrnak, sok a fertőzést hordozó vaddisznó. A Bihar megyei közegészségügyi hatóság epidemiológiai vizsgálatot indított, riasztotta a környékbeli orvosokat, a szakemberek pedig folyamatos ügyeletet tartanak a hét kilométerre lévő Margittán. A román egészségügyi tárca közleményben figyelmeztetett a trichinellózis veszélyére. Arra kérte a környékbelieket, hogy csak engedéllyel működő boltokból vásároljonak húst, és felhívta a figyelmet arra, hogy a nyers vagy félig nyers készítmények veszélyesek lehetnek.
– Érthető a román hatóságok aggodalma, hiszen a sertések kötelező vizsgálatát hazánkban is főként a trichinellózis miatt vezették be – tájékoztatta lapunkat Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának vezetője. Súlyos kórról van szó, a hatóságok a beteg állat tetemét elkobozzák és leölik a környezetében lévő disznókat. A tirchinellózis emberről emberre nem, csak fertőzött hús fogyasztásával terjed. A férgek a sima izomzatban kikelnek, majd elterjednek a szervezetben. Lázat, hasmenést, hányást, gyengeséget, a szívben és a szemben ödémát okozhatnak. A betegség jellegzetes, rosszindulatú tünetegyüttessel, és akár maradandó károsodásokkal is járhat. Hazánkban korábban a vadhúsból készült kolbásztól vadászok betegedtek meg, az utóbbi években pedig, a magyar határhoz fokozatosan közeledve, a volt Jugoszlávia államaiban egyre több a hasonló eset. Magyarországon legutóbb tavaly télen, egy Békés megyei kistelepülésen bukkant fel a féreg, egy magánháznál levágott sertés húsa tíz embert betegített meg. Az erdélyi esethez hasonlóan, itt is patkányok hordozták a fertőzést – fűzte hozzá Ócsai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.