Legalább negyvenheten vesztették életüket mostanáig kihűlés miatt az idén, többségük egyedül élő idős vagy beteg ember, aki a saját fűtetlen lakásában vagy az udvarán elesik, és segítség híján hal meg. A rossz szociális körülmények mellett veszélyeztető tényező az alkohol is, amely a közhiedelemmel ellentétben nem melegít, hanem gyors hőleadásra készteti a szervezetet, és ezzel növeli a kihűlés veszélyét.
Sopronban egy 63 éves férfi a saját lakásában hűlt ki, holttestét tegnap találta meg a szomszédja. Ózdon, egy fűtetlen lakásban szombaton egy 46 éves férfi vesztette életét, 97 éves édesanyját súlyos állapotban vitték kórházba. Edelényben egy 53 éves férfi fűtés nélküli lakásának a padlóján halt meg, közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei rendőrség. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Bujban vasárnap délelőtt házának udvarán holtan találtak egy 81 éves asszonyt, aki előző nap úgy esett el, hogy nem tudott felállni és megfagyott. A tragédiák körülményeit a rendőrség közigazgatási eljárásban, szakértők bevonásával vizsgálja.
A kihűléses halálesetekről szóló adatok különféle helyekről származó becsléseken alapulnak, ami anynyit tesz, hogy az ismertnél sokkal magasabb is lehet a fagyos napok áldozatainak száma. Ráadásul az utcán eleső emberről sem mindig derül ki az, hogy vajon hajléktalan-e vagy csak a közterületen lett roszszul – tájékoztatta lapunkat Matlári Ferenc, a Menhely Alapítvány szóvivője. Elmondta, a kihűlés tünetei megtévesztők, erősen hasonlítanak az alkoholos állapothoz, hiszen a beteg zavartan viselkedik, sőt az utolsó fázisban ledobja a ruhát magáról, mert érzékelése megcsalja. A szakember kéri, aki veszélyben lévő embert lát, hívja a hajléktalanokat segítő megyei diszpécserszolgálatot vagy a mentőket.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben