Huszonketten tettek eleget a hatvanöt minisztériumi delegáltból a november 30-i határidőig Réthelyi Miklós kérésének, és önként lemondtak gazdasági tanácsi tagságukról, amelynek betöltésére még az előző kormányoktól kaptak megbízást.
Információink szerint november 30-i hatállyal önként távozott többek között Sugár András egykori T-Mobile-vezér, aki a Budapesti Gazdasági Főiskola gazdasági tanácsában volt delegált. Lemondott a Budapesti Corvinus Egyetemen betöltött tisztségéről Surányi György egykori jegybankelnök is. Az önkéntes távozást választotta Simor András jegybankelnök és Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke is. Előbbi a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, utóbbi pedig a Pécsi Tudományegyetem gazdasági tanácsában töltött be pozíciót. Lemondott Repa Imre, a Kaposi Mór Oktató Kórház orvos igazgatója is, aki a Semmelweis Egyetem testületében volt minisztériumi delegált. Az önként távozók között egyetlen volt szocialista politikus van: Nagy Sándor korábbi szakszervezeti vezér, MSZMP-s, majd MSZP-s országgyűlési képviselő.
A Medgyessy-, valamint a Gyurcsány-kormány bukott miniszterei azonban kivétel nélkül ragaszkodnak pozíciójukhoz és az azért járó díjazáshoz. Békesi László volt szocialista pénzügyminiszter egyértelműen visszautasította a felkérést, és így tett Csillag István egykori szabad demokrata gazdasági miniszter is. A megszabott határidőig nem mondott le két korábbi pénzügyminiszter, Draskovics Tibor és László Csaba sem.
Információink szerint egyébként volt két olyan gazdasági tanácsi tag is, aki lemondásáért cserébe a megbízatása idejére járó teljes tiszteletdíj kifizetését kérte a minisztériumtól.
Az önkéntes távozást visszautasítóknak is meg vannak azonban számolva a gazdasági tanácsban töltött napjaik, az Országgyűlés ugyanis elfogadta azt a jövő évi költségvetést megalapozó salátatörvényhez benyújtott törvénymódosítást, amelynek értelmében 2011. január 31-i hatállyal a rektor és a gazdasági főigazgató kivételével a gazdasági tanácsok valamennyi tagjának megszűnik a megbízatása. A Rogán Antal fideszes képviselő nevéhez fűződő módosítás szerint ezzel egyidejűleg az intézményekben új testületek alakulnak, amelyekben az eddiginél nagyobb arányt képviselnek a minisztériumi delegáltak. A tanácsok a jövőben kilenctagúak lesznek, amelyekbe négy tagot delegálnak majd a különböző tárcák, a testület tagjai pedig visszahívhatók lesznek.
Ismeretes, a gazdasági tanácsok – a Magyar Bálint akkori oktatási miniszter nevéhez fűződő új felsőoktatási törvény értelmében – 2006 márciusában alakultak.
Meggyilkolt turisták: leszúrtak egy francia férfit