Elmarasztalás jogsértés miatt

Megsértette az egyenlő bánásmód követelményét az a budapesti büfé, amelyből elküldték a vakvezető kutyával közlekedő Németh Vilmost még nyár elején – állapította meg az Egyenlő Bánásmód Hatóság. Ugyanakkor a vakvezető kutyákról szóló zavaros jogszabályi háttérre hivatkozva nem szabtak ki bírságot a társaságra. Pedig egy tavalyi miniszteri rendelet tételesen is felsorolja, hová léphetnek be a segítő kutyák. Közöttük szerepelnek az élelmiszert árusító üzletek és a vendéglátóhelyek is.

2010. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmarasztalta az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) azt a kínai gyorsbüfét Budapesten, amelynek alkalmazottai idén júniusban segítő kutyája miatt kiutasították a boltból a vak fiatalembert, Németh Vilmost. A férfit fél évvel azután tiltották ki az üzletből, hogy megjelent a segítő kutyák alkalmazhatóságáról szóló miniszteri rendelet. Mint arról beszámoltunk, Németh egy barátjával lépett a boltba, a kutya láttán a kínai alkalmazott széles mozdulatokkal jelezte, hogy kívül tágasabb, és ismételgette, hogy nem, nem. A vak férfi és kísérője több nyelven is próbálta elmagyarázni, hogy a különlegesen kiképzett, megkülönböztető jellel ellátott állattal a látássérült férfinak joga van a boltban fogyasztani, az elárusító a jelek szerint nem értette, és továbbra is ragaszkodott ahhoz, hogy menjen ki. Németh nem beszélhetett sem a bolt vezetőjével, sem a tulajdonosával, ehelyett egy magát tolmácsnak mondó férfival került telefonos kapcsolatba: az ismeretlen melegebb éghajlatra küldte Németh Vilmost. Hosszas kérlelés, majd követelés után a panaszos megkaparintotta a bevásárlók könyvét, amelyet a bolt időközben előkerülő másik munkatársa megpróbált kitépni a kezéből, sikertelenül, Németh végül barátja segítségével a könyvbe jegyezte panaszát, majd feljelentést tett az EBH-nál.
A hatóság megállapította, hogy a boltot üzemeltető társaság megsértette az egyenlő bánásmód követelményét és a látássérült férfit megfosztotta a szolgáltatás igénybevételének lehetőségétől, amikor kiküldte a büféből.
A társaság elismerte a történteket, és azt állította, nem tudta, hogy nagy testű kutyát be lehet vinni a boltba, és kijelentette, hogy nem akarta megsérteni Németh Vilmost. A minősíthetetlen hangnemet a hiányos nyelvtudással magyarázta, és sajnálatát fejezte ki a történtekért.
A hatóság nem szabott ki bírságot a gyorsbüfére azzal érvelve, hogy a cég bocsánatot kért, illetve máig tisztázatlan a jogszabályi háttere annak, hogy a látássérültek mely esetekben és hová vihetik be segítő kutyájukat. A hiányolt jogszabály azonban létezik, ez a szociális és munkaügyi miniszter 27/2009. (XII. 3.) SZMM rendelete a segítő kutya kiképzésének, vizsgáztatásának és alkalmazhatóságának szabályairól. A fenti jogszabályt alkotó csoportnak egyébként tagja volt a történet főszereplője, a büféből kitiltott Németh Vilmos is. Megkerestük az Egyenlő Bánásmód Hatóságot az ügyben, amely azonban arra hivatkozva, hogy a fellebbezési idő még nem járt le – azaz folyamatban lévő ügyről van szó – nem kívánt nyilatkozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.