Fidesz-győzelemmel zárult a kormánypártok között zajlott oktatáspolitikai csörte az érettségi ügyében, miután a parlament tegnap nagy többséggel elfogadta Pósán László módosító indítványát. A javaslat törölte a jövő évi költségvetést megalapozó salátatörvényből azt a passzust, amely elhalasztotta volna az emelt szintű érettségi vizsga felvételi alapkövetelménnyé tételét a legtöbb alapképzésen. Az ügy érdekessége, hogy a módosító javaslat kapcsán a kormánypártok egymással szemben szavaztak. A KDNP – köztük Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár – elutasította a halasztás eltörlését, míg a fideszes politikusok több mint 90 százaléka támogatta azt. A kereszténydemokraták közül egyedül Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szavazta meg az indítványt. Az MSZP többsége elfogadta a javaslatot, a Jobbik azonban a KDNP-vel együtt elutasította azt. A Népszabadság információi szerint a voksolás előtt a Fidesz-frakció vitatta meg a kérdést, és a párt parlamenti képviselőcsoportjának tagjai „demonstratíve kiálltak” Pokorni Zoltán volt oktatási miniszter mellett a Hoffmann Rózsával folytatott oktatási vitában.
Az emelt szintű érettségi felvételi követelménnyé tételéről szóló törvényjavaslatot még a nyáron Pokorni Zoltán és Pósán László fideszes képviselők nyújtották be az Országgyűlésnek, amit akkor a parlament ellenszavazat nélkül fogadott el. A jogszabály előírta a kormánynak, hogy ez év október 30-ig rendeletben szabályozza: a felsőoktatási intézménybe történő felvételhez az egyes alapszakok, illetve osztatlan képzések esetében mely tárgyból vagy tárgyakból kell emelt szintű vizsgát tenni. A törvény leszögezte azt is: a kötelező vizsgára vonatkozó előírásokat a 2013 szeptemberében induló képzések esetében már alkalmazni kell.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási államtitkársága azonban nem adta ki a bevezetéshez szükséges rendeletet, a kormány pedig a salátatörvény-javaslatban kezdeményezte a jogszabály lényegi rendelkezéseinek hatályon kívül helyezését. A salátatörvény forráshiánnyal és a készülő új felsőoktatási törvénnyel indokolta a halasztást, amely majd megfelelően szabályozza ezt a kérdést.
A Fidesz oktatáspolitikusai azonban nem értettek egyet a lépéssel. Szerintük ugyanis a felsőoktatás minőségének javításához mielőbbi beavatkozásra van szükség, a felsőoktatási törvény pedig legkorábban csak 2014-től tudná kötelezővé tenni a vizsgát, amivel újabb egy évet veszítene a felsőoktatás.
Pokorni Zoltán szerint a javaslat elfogadása kulcsfontosságú volt annak érdekében, hogy a felsőoktatás színvonalának javulása még ebben a kormányzati ciklusban érzékelhető legyen. A parlament oktatási bizottságának fideszes elnöke szerint a két emelt szintű vizsga egy lépcsőben való bevezetése túl drasztikus lenne, ráadásul 2014 választási év lesz, ebben az időszakban pedig egy kormányzati erő könnyen elállhat a kemény lépések megtételétől.
Így nézi le a nőket és tölti ki a dühét rajtuk Magyar Péter