December 15-től két hónapjuk van a fiataloknak arra, hogy eldöntsék, hol szeretnének tovább tanulni. Jövőre a tanulmányi és érettségi pontok számítása nem változik a tavalyihoz képest, a maximálisan megszerezhető pontszám a pluszpontokkal együtt 480. A pluszpontok számítása azonban átalakul: az emelt szintű vizsgán kívül szinte minden másért kevesebb pont jár. Az erről szóló rendelet Hiller István korábbi szocialista oktatási miniszter nevéhez fűződik. A változtatások célja, hogy minél többen tegyenek magasabb fokú matúrát.
Az emelt szintű érettségiért továbbra is darabonként 40, összesen maximum 80 pontot lehet kapni. A középfokú komplex nyelvvizsgáért ugyanakkor az eddigi 35 helyett már csak 28 pont, a felsőfokúért 50 helyett 40 pont jár. A nyelvvizsgákért összesen legfeljebb 40 pluszpont vehető figyelembe. A hátrányos helyzetű jelentkezők 20 többletpontot kaphatnak az eddigi 25 helyett, a halmozottan hátrányos helyzetűek 40-et 50 helyett. A fogyatékkal élőknek és a gyermeküket nevelő anyáknak 40 pluszpont jár 50 helyett. A kimagasló sportteljesítményért is kevesebb pont jár.
A felvételi minimumponthatár alapképzésen jövőre is 200, a felsőfokú szakképzésen 140 pont lesz, vagyis ennél rosszabb teljesítménnyel sehova nem lehet bekerülni. A jelentkezési határidő február 15-e. A felvételi eljárás alapdíja változatlanul 9000 forint, ezért három képzésre lehet jelentkezni. Aki több helyen próbálkozna, annak minden további jelentkezés kétezer forintjába kerül. A jelentkezési lappal együtt benyújtott kérelem alapján a hátrányos helyzetűek 50, a halmozottan hátrányos helyzetűek 100 százalékos kedvezményt kapnak a díjból. Az intézmények az általuk szervezett egyéb vizsgáért négyezer forintot kérhetnek. A jelentkezési lapok megtalálhatók a felsőoktatási felvételi tájékoztatókban, az Educatio Nonprofit Kft. ügyfélszolgálatán, illetve egyes felsőoktatási intézményekben. A felsőoktatási felvételi tájékoztató első kötete tartalmazza a szeptemberben induló összes felsőfokú szakképzést, valamint alap- és osztatlan képzést, a második kötet ismerteti a mesterképzéseket.
Dux László felsőoktatási helyettes államtitkár közölte: védettnek számítanak a természettudományos, műszaki, informatikai mesterképzések keretszámai, az érintett területek államilag finanszírozott férőhelyeinek intézmények közötti elosztásáról külön bizottság dönt. Jelezte: január 14-én kihirdetik a jövő februárban induló, keresztféléves képzések felvételi ponthatárait. E képzésekre több mint 25 százalékkal többen jelentkeztek, mint tavaly.
A minőségért. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium változatlanul azt az álláspontot képviseli a hallgatókkal folytatandó tárgyalásokon, hogy a felsőoktatás minőségi javulásának garanciáiért a hallgatóknak is munkálkodniuk kell. Ezt lapunk cikkére reagálva közölték, amelyben arról írtunk, nem született megállapodás a felsőoktatási törvény koncepciójáról, a hallgatók emiatt tüntetésre is készek. (MTI)
Így nézi le a nőket és tölti ki a dühét rajtuk Magyar Péter