Csalódottak és elkeseredettek a rokkantnyugdíjasok, akik a médiában elhangzott tegnapi kormányszóvivői tájékoztatóból tudták meg, hogy kimaradnak a jövő évi nyugdíjemelésből – mondta lapunknak a Mozgáskorlátozottak Egyesületei Országos Szövetségének (MEOSZ) elnöke. – Négyszázezer rokkantnyugdíjast és 30-40 ezer nyugdíjszerű ellátásban, járadékban, fogyatékossági támogatásban részesülőt érint a kormány döntése, amit nem tudunk elfogadni – szögezte le Hegedüs Lajos.
– Köztudomású, hogy a rokkantnyugdíjasok járandóságának átlaga alacsonyabb az öregségi nyugdíjak átlagánál. Amiként az öregségi nyugdíjasokét, a rokkantak megélhetési helyzetét is nehezíti a költségek növekedése. A négyszázezer rokkantnyugdíjasnak csak tíz százaléka végez nyugdíj-kiegészítő munkát, a többiek csak a járandóságukra számíthatnak. Őket is megilletné a nyugdíjemelés – mondta a MEOSZ elnöke.
Felvetésünkre, hogy becslések szerint több tízezer nyugdíjkorhatár alatt élő személy „érte el” orvosi segédlettel, hogy rokkantnyugdíjassá minősítsék, Hegedüs Lajos úgy reagált, „ez nem lehet indok”.
– Aki jogszerűen, tisztességes úton lett rokkantnyugdíjas, annak nincs felelőssége, félnivalója, hogy kiszűrik a rendszerből. A néhány tízezerre tehető, színlelt betegséggel rokkantnyugdíjba került személy és segítőik felelősségre vonását mi is támogatjuk – jelentette ki. A MEOSZ elnöke felháborítónak tartja, hogy a nyugdíjemelésből való kizárásukról nem történt egyeztetés, s hogy az érintettek a híradásokból értesültek a diszkriminatív döntésről. Mivel még friss az információ, a szövetség még nem tudja, miként adjon hangot elégedetlenségének.
Az MSZP tegnap úgy reagált: elfogadhatatlan, hogy néhány bűnöző miatt a kormány kollektívan bünteti az összes rokkantnyugdíjast. Török Zsolt, az MSZP szóvivője úgy fogalmazott: a pofátlanság teteje, hogy épp egy „tolvaj kormány” merészel csalónak minősíteni nyolcszázezer rokkantnyugdíjast.
Öt autó ütközött az újbudai Budaörsi úton