Gyakori jelenség sajnos, hogy a volt Gyurcsány-miniszterek azokat az embereket sértegetik, akikkel közösen döntöttünk Kaposvár fejlesztéséről, akik kiizzadták a fejlesztésre szánt forintokat, ugyanis itt mindent a város pénzéből kellett megvalósítanunk. Ők ide pénzt nem hoztak, csak vittek, mint például Taszárral vagy az elmaradt útépítéssel. Éppen ezért nagyobb szerénységet és alázatot várnék a szocialista politikusoktól – fogalmazott Szita Károly.
A polgármester kitért arra, hogy Kaposvár a válság kirobbanásakor egy öt pontból álló intézkedéscsomagot dolgozott ki elsősorban a munkahelyek megőrzésére, új állások feltételeinek megteremtésére, és vállalkozói adóelengedéssel, közteher-viselési kötelezettség átütemezésével segítette a helyi cégek talpon maradását. – A közbeszéd csak kaposvári modellként emlegette a programot – jegyezte meg. Közölte, az eredmény viszonylag gyorsan jelentkezett: a válság idején Kaposváron és környékén az országos átlagnál kisebb mértékben emelkedett a munkanélküliek száma, a város önkormányzata ez idő alatt 4600 munkahely létrejöttéhez, illetve megőrzéséhez járult hozzá. Emlékeztetett arra, hogy saját erőből harminclakásos fecskeház épült, és a diplomás fiatalok a piaci árnál lényegesen olcsóbban jutottak telekhez.
A jövőről szólva kifejtette, az elmúlt időszakban az indokoltnál gyorsabb, de tudatosan felfokozott ütemben fejlesztettek, hogy az emberek munkalehetőséget kapjanak. Szerinte az elkövetkező években ez a tempó nem tartható, de nincs is szükség minden évben belváros-rekonstrukcióra, új nagypiacra vagy uszodaépítésére. A kormánypárti politikus úgy látja, nehéz két év vár a magyar önkormányzatokra, mert az utóbbi nyolc évben nyolcszázmilliárd forintot vett el tőlük a szocialista– szabad demokrata kormány.
A polgármester reagált a Progresszív Intézet vizsgálatára is. A felmérés szerint Kaposvár az öt legeladósodottabb megyei jogú város közé tartozik, az önkormányzat által kibocsátott kötvények és fejlesztési hitelek a tizenhárommilliárd forintot is meghaladják. Szita Károly leszögezte, hitelt csak annak adnak, aki erős vagyoni-pénzügyi háttérrel rendelkezik, és akiről tudják, hogy vissza is fizeti. Úgy vélte, Kaposvár mindkét tulajdonsággal rendelkezik: erősek, és vissza tudják fizetni a hitelt, mert azt nem felélésre vették fel, hanem fejlesztésre. Azt azért hozzátette, hogy a városnak azért volt szüksége hitelre és kötvénykibocsátásra, mert az előző kormányzat nem adott kellő mértékű támogatást.
A Kaposvárt is érintő állami fejlesztési kudarcok közül Taszárt említette. – A 2004-ben bezárt légibázis az állami vagyon kezelésének legdurvább, legpazarlóbb példája. Ott milliárdos értékek mentek, mennek tönkre, a repteret felverte a gaz, a laktanyát széthordták. Nem ártana egy kormányzati vizsgálat arról, hogy mit műveltek az elmúlt nyolc évben – jelentette ki Szita Károly.
– Annak viszont örülünk, hogy Kaposvár nevét a tengeren túl is emlegetik. A NABI kaposvári gyárában készülő autóbuszok Los Angelesben és San Franciscóban is járnak, de remélem, a magyar városok helyi közlekedésében is szerepet kapnak majd a járművek – fogalmazott a polgármester.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját