Nem testvérszervezete a vendéglátóipar a szeretetszolgálatnak, ennek ellenére áraiban egyelőre nem érvényesíti az élelmiszerek drágulását. – A balatoni turisták az utazás költségén és a szállásdíjon nem képesek spórolni. Ha azt akarjuk, hogy ne veszítsünk el még több vendéget, kénytelenek leszünk az árrést csökkenteni, és többé-kevésbé változatlanul hagyni a tarifákat – mondja Makkos Péter étterem-tulajdonos, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (Kisosz) fonyódi csoportvezetője. a szakember hozzáteszi: az árcsökkentés csak akkor valósítható meg, ha visszafogja a fejlesztést, nem vásárol új, korszerű konyhagépeket és ésszerűsíti a munkaszervezést. – Persze nem lehet előre látni, hogy az élelmiszer- és az üzemanyagárak emelkedése miatt már a szezon előtt vagy közben nem kényszerülünk-e mégis csak emelésre – fűzte hozzá.
Hasonlóan és ugyancsak ellentmondásosan látja az éttermi árak alakulását az egyik leglátogatottabb siófoki vendéglátóhely vezetője. Tóth László szerint az árak megállapításával is kivárnak a kollégáik, de július–augusztusban biztosan elkerülhetetlen lesz a húsz százalék körüli emelés. – Ugyanakkor van egy erős félelem és bizonytalanság is a balatoni vendéglátósokban. Sokan azt mondják, ha emelnek, még több vendéget veszítenek. Az üdülési szezon kiszámíthatatlan időjárása miatt hovatovább csak a hétvégeken van vendég a Balatonon. Hogy most húsvétkor lesz-e? Mondja: miért érdemes ilyenkor lejönni Siófokra, Földvárra vagy Boglárra?
Egy egész évben nyitva tartó, népszerű balatonlellei étterem továbbra is 590 forintért kínálja a kétfogásos menüt. Tulajdonosa azt tartja: egy-két dekával kevesebb a hús, és ezzel lényegében ugyanazt kapja a vendég mint tavaly vagy tavalyelőtt. – Ez csak egy zónaadag. A gyerek jóllakik vele, a felnőttnek viszont lehet, hogy kevés. De gondolja csak meg, nem hasznosabb-e egy meleg, kétfogásos ebéd, mint ugyanannyi pénzért egy háromgombócos fagylalt – mondja a népszerű vendéglős.
– A még nyitva lévő élelmiszerboltok jövője viszont nem kétséges. A nagy áruházláncok területlefedési módszere, gátlástalan terjeszkedése megpecsételte a kiskereskedők sorsát. A nyaralóházakból kiszakított és csődbe jutott apró élelmiszerboltok többsége már nem nyit ki az idén, a tulajdonos visszabontja azt, és ismét lesz tágas nappali a nyaralójában – mondja a fonyódi Makkos Péter.
Egy balatonboglári ingatlanszakértő a minap arról beszélt, hogy egyes üzletsorok becsődölt tulajdonosai leleményességgel pótolják a hiányzó pénzüket: kis boltjukat olcsó nyaralóként kínálják eladásra. Balatonlellén van egy olyan komplett üzletsor, amelynek már minden egységét nyaralóként használják – példálódzik a boglári ingatlanszakértő.
– Ezerötszáz kiskereskedelmi egység, vendéglő, büfé, kisebb élelmiszerbolt, cukrászda tartozik a Kisosz látókörébe. Úgy látom: egyikük sem vár csodát 2011 nyarától. Pontosabban nagy csoda lenne, ha tartani tudnák a múlt nyári áraikat – mondta lapunknak a Kisosz Somogy megyei elnöke. Kertész Rezső szerint a bajok nem most kezdődtek, csak most tetőznek. – Több tucat üzlet e szezonban ki se nyit, és csökken a kis boltok száma. Ami nemcsak a csalódott kisvállalkozók számát növeli, hanem azokét is, akik a boltbezárás miatt az utcára kerülnek és munkanélkülivé válnak – fűzte hozzá a Kisosz-elnök.
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten