Aggasztó állapotban vannak a balatoni partvédő művek, helyenként harminc-negyven centiméter széles és csaknem ilyen mély üregek idézik a múlt nyári viharok és a partra tolt jégtáblák emlékét. A múlt őszi időjárás és az önkormányzatok pénztelensége miatt nem volt lehetőség a károk helyreállítására, most az időjárás alkalmas volna, de forrásuk éppen úgy nincs az önkormányzatoknak, mint ősszel. Siófokon hatvanhárommillió forintra lesz szükség a károk helyreállításához – tudtuk meg Balázs Árpád polgármestertől. A legalacsonyabban fekvő dél-balatoni településen, Fenyvesen viszont a százmillió forintot is meghaladhatja a helyreállítás költsége. Miután most magas a tó vízállása, nagyobb helyreállítási munkákba nem foghatnak az önkormányzatok, így csak toldozni-foltozni lehet a balesetveszélyes strandi betonpartot.
– Ha nem állítjuk meg a védművek rongálódását, helyenként már-már a porladását, akkor azok nem tudják betölteni a funkciójukat. További állapotromlás esetén a mögöttes területek kerülnek víz alá, és előbb-utóbb a víz elrabolja a partot – figyelmeztetett Pécseli Péter szakaszmérnök, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője.
Kérdésünkre elmondta: ha már végképp tönkrement egy-egy kisebb strandi védműszakasz, akkor ott meg lehet bontani a beton partfalat, és homokfövenyessé lehet tenni a strand egy részét, ám számolni kell azzal is, hogy a víz természetes mozgása a strandot is kikezdi. – A Balaton Fejlesztési Tanács levélben fordult az önkormányzatokhoz, és kezdeményezi a védműkárok felmérését. – Csak ezt követően fordulhatunk pályázat útján állami segítségért – mondta lapunknak a fejlesztési tanács alelnöki tisztét betöltő Balázs Árpád.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok