Mágnesként vonzzák a világhírű tudósokat az elmúlt években a belgiumi flamand (holland nyelvű) egyetemek – írják örömmel a flamand lapok. Egyre több nagy „név” választ észak-belgiumi intézményt kutatásainak folytatására. Két új jövevény a nemzetközileg ismert Tompa Péter biológus és az eddig Bécsben dolgozó Frank Verstraete belga kvantumfizikus, aki most hazatér. A flamand egyetemek vonzerejének két fő oka van. Az egyik a növekvő hírnevük, a másik a jelentős támogatás, amit kívülről kapnak. Gent egyeteme például első Európában a genetikában és a biotechnológiában, a leuvenit pedig a tíz legjobb közé sorolják.
A flamand kormány nemrégiben 62 millió eurót (16,53 milliárd forint) adott az egyetemeknek, hogy Odüsszeusz-programjával vezető külföldi tudósokat csábítson Flandriába. A fő cél az úttörő felfedezések ösztönzése. A kutatók – akiket egy nemzetközi zsűri választ ki – akár 7,5 millió eurót is kaphatnak a Tudományos Kutatási Alaptól. 2007-ben a területén a világon a másodiknak rangsorolt Jiri Frimi cseh biológus szegődött el Gentbe. Az egyetem rektora elmondta, a nagy nevek óriási vonzerőt gyakorolnak a fiatal tehetségekre.
A bevezetőben említett Verst-raete „abszolút autoritás” a kvantumfizikában. 2009-ben elnyerte az Ignaz Lieben-díjat, amelyet az osztrák Nobel-díjnak is neveznek. A Flamand Biotechnológiai Intézet a Brüsszeli Szabadegyetemmel együtt bejelentette, hogy csatlakozik hozzájuk Tompa Péter magyar biológus. Az egyetem szóvivője szerint ő „igazi úttörő, aki Flandriába annak kiváló infrastruktúrája miatt jött”. Hozzátette, ez az első alkalom, hogy egy ilyen kaliberű tudós dolgozik majd náluk. A leuveni egyetem helyettes rektora pedig azt mondta, hogy ezek a kutatók alapvetően járulnak hozzá a flamand gazdaság virágzásához, mivel az innovációt garantálják.
Ez történt eddig Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményén