Aggasztó képet fest a gyermekek helyzetéről a KSH elemzése. A gyermekvállalás és gyermeknevelés címet viselő tanulmány szerint tavaly a gyermekjóléti szolgálatoknak 127 ezer kiskorú ügyében kellett eljárniuk. A gyermekek veszélyeztetettsége minden harmadik esetben családi konfliktusból, életvezetési problémákból vagy elhanyagolásból adódott, negyedük megélhetési problémák miatt került rossz helyzetbe, ötödüknél pedig komoly gyermeknevelési problémát találtak a szakemberek. Az adatok szerint tavaly a szolgálatok 59 ezer olyan új esetet regisztráltak, ahol a jelzőrendszer súlyos problémát észlelt, és a gyermek gondozásba vételét javasolta.
Az elemzés rámutat: a gyermeklétszám-csökkenés miatt az elmúlt tíz évben számszerűen csökkent a veszélyeztetett gyermekek száma, az arányokat tekintve azonban sajnos növekedés figyelhető meg. Ma ezer gyerekből átlagosan 108 számít veszélyeztetettnek, vagyis a kiskorúak több mint 10 százaléka, összesen 198 ezer gyerek. A legaggasztóbb a helyzet a 100 ezer főnél több lakosú városokban, ahol a veszélyeztetett gyerekek aránya meghaladja az országos átlag kétszeresét.
A veszélyeztetett gyermekek 20 százalékát vették védelembe. Ez a gondozási forma azt jelenti, hogy a kiskorút nem emelik ki a családból, de családgondozót jelölnek ki hozzá, aki rendszeresen ellenőrzi a gyerek helyzetét, és segíteni próbál a kiskorút veszélyeztető probléma megoldásában. A védelembe vett gyerekek száma a gyereklétszám csökkenése ellenére abszolút értékben is évről évre nő, az ilyen gondozásba vett kiskorúak aránya pedig 10 év alatt több mint kétszeresére emelkedett. Országosan 1000 gyermekből tizenkettőt kell védelembe venni. A legjobb az arány a fővárosban, ahol ez a szám csak 5, míg a legaggasztóbb helyzet az 500 lakosnál kisebb falvakra jellemző, ahol minden ezer gyerekből 22-t védelembe vettek. A gyerekek 50 százalékát a szülőknek felróható magatartási okból kell védelembe venni.
Egészen ijesztők a gyermekbántalmazásokról készült statisztikák: tavaly 11 ezer regisztrált ügye volt a gyermekjóléti szolgálatnak kisgyermekek bántalmazása miatt. A gyermekek 61 százalékát lelkileg, 35 százalékát fizikailag, 4 százalékát szexuálisan bántalmazták. Az esetek kezelésében a szolgálat együttműködött a rendőrséggel. Veszélyeztetettség ugyanakkor nemcsak bántalmazás miatt alakulhat ki, hanem például a szülő egészségi állapota, anyagi körülményei, életvitele miatt. Az elhanyagolás is jellemző veszélyforrás, amikor a gyermek egészségét vagy oktatását elhanyagolják, rosszul táplálják és öltöztetik, magára hagyják vagy elhagyják. Az elemzés rámutat: gondatlanság, a kötelességmulasztó viselkedés többször okoz gyermekhalált, mint a fizikai bántalmazás.
Az is előfordul, hogy a gyerekeket saját viselkedésük, devianciájuk veszélyezteti: tavaly 9500 kiskorút szabálysértés és közel 4 ezret bűncselekmény elkövetése miatt vettek gondozásba. A gyermekotthonban nevelkedő gyerekek által elkövetett bűncselekmények, illetve szabálysértések esetében az ítélet az esetek 37 százalékában próbára bocsátás, 18 százalékukban javítóintézeti nevelés, 17 százalékban megrovás, míg 7 százalékban végrehajtandó megrovás volt.
Átmeneti gondozásba (ez legfeljebb 12 hónap, és a szülő kérésére vagy beleegyezésével kerül gondozásba a gyermek) több mint 7 ezer gyereket vettek tavaly, 36 százalékukat lakhatási probléma, azon belül 14 százalékot kifejezetten hajléktalanság miatt. Az átmeneti gondozásból kikerülő gyerekek nyolc százaléka két éven belül visszajut az ellátásba, vagyis a családok egy része képtelen tartósan orvosolni a problémát. Gyámság alatt 30 ezer gyerek van, tartós nevelésbe 2009-ben 374 gyereket, átmeneti nevelésbe 2870 gyereket vettek.
Hosszú évek után ismét meredeken emelkedni kezdett azoknak a csecsemőknek a száma, akik ismeretlen szülőktől származnak, ez azonban örömteli adatként is felfogható. Az esetek jelentős részében ugyanis a babainkubátorokban névtelenül elhelyezett gyerekekről van szó, akiknek életét mentheti meg ez a lehetőség.
A gyermekvédelemmel kapcsolatos adatok közül az egyik legszomorúbb az örökbefogadásokat rögzítő adatsor: az örökbefogadók elsöprő többsége csak egészen kis gyermeket visz haza. A 2009-ben örökbe fogadott 753 gyerek egyharmada egy éven aluli volt, és mindössze 5 százalékuk volt 10 évesnél idősebb. Fogyatékkal élő gyermeket mindössze négy esetben fogadtak örökbe.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját