Schengeni visszalépés

2011. 05. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan holnap jelenti be az Európai Bizottság, hogy lehetővé teszi az uniós tagállamoknak a határellenőrzés ismételt bevezetését. Erről José Manuel Barroso bizottsági elnök tájékoztatta hét végi válaszlevelében Nicolas Sarkozy francia elnököt és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnököt, akik április 26-án az ellenőrzés helyreállításának lehetőségét kérték az unió végrehajtó szervétől. A francia–olasz kérést az váltotta ki, hogy több ezer észak-afrikai menekült érkezett olasz felségterületre, ahonnan már ideiglenes olasz okmánnyal a kezükben át akarták lépni az olasz– francia határt. A franciák válaszul ideiglenesen leállították a menekülteket szállító vonatszerelvényeket.
A válaszlevélben értesülések szerint az áll, hogy „végső intézkedésként” az Európai Unió a schengeni övezet belső határainak egyes részein egybehangolt módon és ideiglenesen helyreállítja az ellenőrzést. A bizottság a levél szerint „megvizsgálja az ilyen mechanizmus megvalósíthatóságát, és rövidesen javaslatokat dolgozhat ki”. A jelenlegi szabályok értelmében a schengeni egyezményhez tartozó tagállamok – vagyis valamennyi uniós tagállam Bulgária, Románia, Írország és az Egyesült Királyság kivételével – ideiglenesen „közrendvédelmi” okokból helyreállíthatja a határellenőrzést, de nem a menekültáramlat hirtelen megnövekedése miatt.
A schengeni övezetnek az unión kívül tagja még Norvégia, Izland és Svájc is. Barroso a határellenőrzés ismételt bevezetése mellett ragaszkodik ahhoz is, hogy Brüsszel erősítse kapcsolatait a mediterrán országokkal, amivel így az EU jobban tudna megbirkózni a migrációs válsággal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.