origo.hu
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése
Sztrájkbizottság. öt közoktatási szakszervezet sztrájkbizottságot alakított azért, hogy tárgyalások kezdődjenek a kormány és az érdekképviseletek között a közoktatási törvényről, a pedagógusok béremeléséről. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Pedagógusok Szakszervezete, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet és az Oktatási Vezetők Szakszervezete levélben fordult Orbán Viktorhoz, kérve, hogy jövő hét keddig jelölje ki a kormány képviselőjét a tárgyalásokra. Az oktatási államtitkárság értetlenségét fejezte ki, mondván, többször is egyeztettek e kérdésekben. A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma viszont az Európai Parlamenttől kért állásfoglalást az ügyben. (MN)
A probléma nem új keletű, már évekkel ezelőtt több tanulmány készült arról, hogy a magyar felsőoktatás szerkezete túlméretezett, ezért ésszerűsíteni kell. – Egy tízmilliós ország nem bírja el, hogy jelenleg 210 képzési helyen 160 egyetemi, főiskolai karon folyik oktatás – reagált az állami felsőoktatási intézmények számának csökkentésével kapcsolatos hírekre Hoffmann Rózsa az MR1-Kossuth rádió 180 perc című reggeli műsorában. Hozzátette: természetes, hogy minden érintett érzékenyen reagál, még az az intézményvezető is, aki elvben egyetért a racionalizálással. Elismerte, hogy találkozott már néhány rektorral, és beszélgettek az esetleges átszervezés lehetőségeiről, de szerinte ez még nem egyeztetés, csak konzultáció volt. Arra a kérdésre, hogy miért csak tíz rektorral találkozott, Hoffmann úgy felelt: ők képviselik – hallgatói létszám, tradíciók és egyéb szempontok alapján – a legjelentősebb hazai egyetemeket. A konzultációt tegnap is folytatták négy főiskolai rektorral. Az MTI-hez eljuttatott közleményben az államtitkárság azt írta: nem állt távol a felek véleménye a felsőoktatási képzés szerkezetéről, az intézményszámról, a keretszámokról, a felsőoktatás minőségének javításáról. Azt, hogy mely rektorokat hívták meg, nem közölték. Az államtitkár korábban azt mondta, javaslatokat gyűjtenek, hogyan lehet a folyamatot „fájdalommentesen” végrehajtani.
A köznyelvben Közgáznak hívott Budapesti Corvinus Egyetem megszűnéséről elterjedt hírek kapcsán azt mondta, még messze vannak attól, hogy ez javaslat legyen. Hangsúlyozta: az átszervezés nem azt jelenti, hogy egy intézményt azonnal be kell zárni, az tovább működhet magánintézményként. Hoffmann szerint 1-2 hónapon belül dönteni kell, az új felsőoktatási törvénynek ugyanis fel kell sorolnia az állami fenntartású felsőoktatási intézményeket. Az új rendszer várhatóan jövő szeptembertől lép életbe. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője tegnap tudatta, amíg a kormány nem tárgyalta a témát, felesleges az egyetemek bezárásáról spekulálni.
Az állítólag megszüntetésre ítélt intézmények közül a legpatinásabb a Budapesti Corvinus Egyetem. A Corvinus egyetemi napok részeként szerda délután Mészáros Tamás rektor rögtönzött gyűlésen tájékoztatta a hallgatókat a helyzetről. Szavaira több mint félezer hallgató volt kíváncsi, akik tiltakozó akcióba kezdtek. A Facebookon létrehozták a „Maradjon meg a Budapesti Corvinus Egyetem” és a „Ne zárják be a Közgázt!” elnevezésű csoportot, melyekhez több ezren csatlakoztak, s a tüntetés lehetőségét is felvetették. Az eduline hírportál úgy tudja, ha hivatalosan is megerősítik a megszüntetés tervét, akkor demonstrációt szerveznek.
– Értetlenül állok az előtt, hogy újabb négy rektort fogadott az államtitkár, s én megint nem voltam köztük. Nem tudom, hogy lehet kihagyni az egyeztetésből egy 17 ezer hallgatóval rendelkező egyetemet. A nemzeti erőforrás minisztert levélben kértem, soron kívül egyeztessen velem – jelentette ki Mészáros Tamás. Hozzátette: támogatni fogja az egyetem megmaradására irányuló hallgatói törekvéseket.
Elsőként az origo.hu számolt be arról, hogy a tervek szerint a jelenlegi 29 felsőoktatási intézmény helyett 16 intézményt tartana fenn az állam. Elveszítené önállóságát többek között a Kaposvári Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Szolnoki Főiskola, a bajai Eötvös József Főiskola, a Dunaújvárosi Főiskola, a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola és a Kecskeméti Főiskola.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése
Újabb orosz rakétatámadás: megsemmisült egy ukrán MiG–29-es vadászgép Dnyipro repülőterén
13. havi nyugdíj: „Ezt még álmukban se képzeljék el!”– Felháborodtak a nyugdíjasok, hogy Brüsszel eltöröltetné a támogatást
Hibázott a koreai autóóriás: százezrével kell visszahívnia a modelljeit
Élő adásban esett egymásnak Tóth Gabi és a zsűri
Megfejtették Európa kudarcának legfőbb okát – a baj nagyobb, mint bárki hinné
Amikor a Rippl-Rónai-szignó alatt felbukkant egy Z betű, rögtön tudták, hogy fantasztikus kincset találtak
Piscitelli lehúzta a rolót, az Újpest nyerni tudott Fehérváron
Guardiola beismerte, most tényleg van oka rettegni a Liverpooltól
Rémisztő videón az orosz ballisztikus rakéta repülése + videó
Az ügyészség megnevezte, milyen súlyos bűncselekmény miatt nyomoznak a Lakatos Márk-ügyben
Mélyütés érkezett Magyar Péternek, Nagy Bandó gonoszsága csak olaj a tűzre
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.