Számos hazai és külföldi turista érkezik hobbiállattal, elsősorban kutyával a Balatonra. Tavaszszal és ősszel kiváltképp gyakori, de nyáron is előfordul: közvetlenül a vízparton sétáltatják a házi kedvencet, anélkül, hogy összegyűjtenék a hátrahagyott ürülékét. Időnként a fizetős strandokra is becsempésznek egy-egy apró állatot, a siófoki nagy strand bejáratánál a múlt évben egy vadászgörénnyel érkező családot kellett „feltartóztatni”.
Zamárdiban – ahol, mint megírtuk, szigorú rendelettel tiltanák ki a dohányzókat a három kilométer hosszú szabad strandról, 2007 óta érvényes a közvetlen vízparti kutyasétáltatás tilalma. Mint az üdülőhely jegyzőjétől megtudtuk, már idén is róttak ki helyszíni bírságot azokra, akik nem gondoskodtak a kutyapiszok összegyűjtéséről.
Siófok állattartási rendelete arra is kitér, hogy tilos kutyát engedni a Balatonba, és mint megtudtuk, Füreden is szigorú önkormányzati előírás tiltja a vízpart közvetlen közelében történő ebsétáltatást. A strandok bejáratánál pedig éberen figyelik, nem visznek-e be a fürdőhelyre apró állatokat.
Keszthelyen úgy vélik, a vízpart közvetlen közelére vonatkozó tiltásnak csak akkor van értelme, ha van, aki eljár a rendeleti előírás megszegőivel szemben. A nyugat-balatoni üdülőhelynek mindössze két közterületi felügyelője van, így mint a városgazdálkodási cég egyik munkatársa elmondta: nincs, aki érvényt szerezhetne a kutyák mozgását korlátozó rendelkezésnek.
Egy, a lapunknak névtelenül nyilatkozó higiénikus szakorvos szerint az rendjén van, hogy az önkormányzatok a kijelölt fürdőhelyekről kitiltják a kutyákat, ám a szigorítás kiterjesztése más vízparti területekre nem biztos, hogy eredményt hoz. Hasonlóan vélekedik a strandi dohányzás tiltásáról, amely adott esetben az üdülővendégek személyiségi jogait is sértheti.
Most minden kiderült Magyar Péterről a hangfelvételekből