Csípőszúnyogból aránylag kevés van a Balatonnál, a lárvatenyészhelyek a száraz időjárás következtében többnyire még üresek, de az árvaszúnyogok – amelyek korábban a nyár vége felé kezdték bosszantani a nyaralóházak vagy a vendéglők teraszán üldögélőket – most rajokban támadnak. Negyvenötmillió forintot ad a Magyar Turizmus Zrt., és ugyanennyit vállalnak a balatoni települések a ma kezdődő szúnyogirtás költségeiből, így a 41 tóparti üdülőhelyen kívül Aszófő, Zalakaros és Hévíz térségében is megjelenik majd a rovarölő vegyszert szállító repülőgép.
– Az idén három biológiai és hét kémiai beavatkozásra futja a szúnyogirtást összefogó Balatoni Szövetségnek, és ezzel 1700 hektár vizes, pocsolyás területet biológiai, 5700-at pedig kémiai beavatkozással lehet szúnyogmentessé tenni – ismertette az akció részleteit Lázár János, a tóparti önkormányzatokat összefogó szervezet titkára.
A korábbi, tavaszonként csapadékosabb években biológiai beavatkozással kezdődött a vérszívók elleni küzdelem. A repülőgépről apró golyócskákban lehulló méreg nemcsak a nyílt vízi, hanem a tocsogókban megbúvó lárvákat is elpusztította. Most még kevés a lárva a tó körüli pocsolyákban, de az árvaszúnyogok sötétedés után már rajokban támadnak.
– A polgármesterek kényszerítették ki, hogy kémiai beavatkozással kezdjünk, mert azzal érveltek – és ezt el kell fogadni –, hogy esténként elviselhetetlen a szúnyoginvázió a települések vízparti területein – mondta Lázár János. – Ma tehát árvaszúnyog-irtással kezdődik az idei beavatkozás-sorozat
Kétségtelenül sok bosszúságot okoznak az árvaszúnyogok, de tudni kell: ez a rovar a vízi élővilág része. Lárvái az üledékben található szerves törmelékkel, algákkal táplálkoznak, így elősegítik a víz megtisztulását a bele kerülő szennyeződéstől – érvelnek a biológusok.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése