Jókai Anna életműsorozatának immár az ötödik kötete jelenik majd meg a könyvhétre: az Írók Alapítványa és a Széphalom Könyvműhely közös kiadásában piacra kerülő könyv az írónő két, hetvenes évekbeli regényét tartalmazza. A feladat a női szerepválasztás problémáját járja körül – hősei között a lázadó feministától a női önfeladás szobráig mindenféle asszonyszemély előfordul.
A maga korában egyébként hasonló kérdésekre kereste a választ Kosáryné Réz Lola is, akinek az életművét az utóbbi években kezdik újra felfedezni. Ezúttal a Kráter Műhely égisze alatt lát napvilágot a Különös ismertetőjele nincs és a Porszem a napsugárban. Ezzel egy Kosáryné Réz Lola-regénytárat indított útjára a Kráter. A sorozat első két darabja az írónőre jellemző módon asszonyi sorsokon keresztül tart tükröt az 1930-as évek Magyarországa elé.
A Helikon Kiadó is a régiek felé fordul: pár hónappal ezelőtt a színpadi műveit adták ki, most pedig a prózai írásait gyűjtik egybe Weöres Sándornak, a teljesség igénye nélkül, de mindenképp érdekes, hogy nagyrészt kötetben eddig meg nem jelent írásokról van szó. A novellák és a tanulmányok mellett a kiállításmegnyitók, újságcikkek, jegyzetek tükörcserepeiből rajzolódik ki a költő emberi-közéleti portréja. A Helikon egyebek mellett megjelenteti még Márai Sándor naplójának 1957–58-as írásokat tartalmazó kötetét is. A teljes naplósorozat azért indult, mert a naplók eddigi magyar kiadása korántsem teljes – a köteteket vagy maga az író, vagy a kiadó állította össze, és mindketten szelektáltak. A mostani Helikon-sorozat részei tartalmaznak az időszakból minden eddig megjelent, valamint számos, nyomtatásban még soha nem közölt, a hagyatékból frissen előkerült feljegyzést is.
Szabó Magdától is naplókötet, az özvegységre jutott írónő feljegyzései jelennek meg az Európa Kiadó gondozásában. A Liber Mortis (Halottaskönyv) című, 1982 májusától 1990 februárjáig vezetett napló megrendítő vallomás a nem sokkal azelőtt elhunyt férj, Szobotka Tibor iránti szerelemről.
A mára gyakorlatilag elfelejtett költő, Karinthy és Kosztolányi kortársa és barátja, Somlyó Zoltán regényei és novellái is elérhetőek lesznek a Múlt és Jövő Kiadó gondozásában, akik Szomory Dezső-életműsorozatukat is folytatják a Párizsi regény megjelentetésével.
A Kalligram kiadónál pedig napvilágot lát a mindeddig hiányzó Kosztolányi kritikaikiadás-sorozat következő darabja, az Esti Kornél 1933-as, hiteles szövege. A huszadik századi magyar szerzők közül egyébként nem Kosztolányi az egyetlen, akinek életművét még nem tették közzé kritikai kiadásban. A Kalligram sorozata tavaly kezdődött az Édes Annával, őszre pedig a Nero, a véres költő hasonló közzétételét tervezi a kiadó.
A könyvhétre új Ady-válogatás is megjelenik a Nap Kiadónál. Az eltévedt lovas a Költők a költőkről sorozat következő darabja: ezúttal Ady Endrétől választhattak öt-öt verset a kiadó szerzői, az általuk kiválasztott verseket és a róluk írt esszéiket tartalmazza a kötet.
Nem indulnak Magyar Péterék a januári időközi választáson, pontosan tudják, óriási fölénnyel a Fidesz vezet