Teljesen megtöltötték a Szalay utcát a tervezett kormányzati intézkedések ellen tüntető pedagógusok. A demonstrációt öt oktatási szakszervezet szervezte. A szervezők szerint több mint tízezer pedagógus gyűlt össze az ország szinte minden részéből. Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke beszédében kijelentette: 20 évvel a rendszerváltás után végre ki kell mondani, elegük van abból, hogy a politikusok számára csak 4 évente fontos a közoktatás. Mendrey tarthatatlannak nevezte, hogy egy fővárosi utcaseprő szinte forintra pontosan annyit keres, mint egy fiatal pedagógus. Leszögezte: remélik, hogy a tüntetés után sikerül megegyezni a kormányzattal, különben fel kell vetni az őszi sztrájk lehetőségét. Mendrey munkabeszüntetésre vonatkozó szavait nagy üdvrivalgás fogadta. Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szervezet elnöke a szakképzési reform ellen emelt szót. Kijelentette: nem kérnek olyan reformokból, amelyeknek a terhelések további növelése, elbocsátás és iskolabezárás az ára.
Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke már szakadó esőben állt színpadra, de a tüntetők nagy része kitartott. Az érdekvédő sérelmezte, hogy a kormány nem szánt önálló tárcát az oktatásnak. Leszögezte: ne Matolcsy György mondja meg, mennyi legyen a pedagógusok kötelező óraszáma. Szerinte az rossz irány, ha az oktatásra csak úgy tekintenek, mint egy költségvetési kiadásra, nem pedig olyan befektetésként, amely megtérül.
A demonstráció végén Muity Mária, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének titkára a tüntetők követeléseit tartalmazó petíciót adott át az oktatási államtitkárság egyik munkatársának, amelyben a pedagógusok tízszázalékos béremelést kérnek, és azt, hogy munkaidejükről, a kötelező óraszámról, a bérezésükről és juttatásaikról ne nélkülük döntsenek. Elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy a kormány csökkenteni akarja a tankötelezettség idejét, illetve a felsőoktatási hallgatók számát.
– Az oktatási államtitkárság a készülő közoktatási törvény koncepciójáról a törvényben előírt kötelezettségénél jóval több egyeztető és informális megbeszélést folytatott a pedagógusok érdekvédelmi szervezeteivel – szögezte le közleményében az államtitkárság. Hoffmann Rózsa sajnálattal vette tudomásul, hogy az érdekvédők nem álltak el szándékuktól és az idei pedagógusnap a szakszervezetek demonstrációjáról szól. Szijjártó Péter szerint a kormány a szociális konzultáció eredményének megismerése után dönt az oktatási rendszer átszervezéséről. A miniszterelnök szóvivője közleményében leszögezte: a kormány konzultációt folytat az iskolákkal, valamint a tanárokkal, és várja, hogy az emberek milyen oktatási rendszer mellett döntenek. A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) parlamenti frakciója közleményben ítélte el a pedagógustüntetést, mert szerintük az nem szolgálja a pedagógustársadalom érdekeit.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok