A diákokkal ellentétben a tanárok egy része egyáltalán nem örül a nyári vakációnak, sokan közülük ugyanis egyetlen fillér fizetést sem kapnak a szünidőre – állítja a PDSZ. Mendrey László, a szakszervezet elnöke lapunknak kifejtette: a pénzszűkében lévő fenntartók a tanárok egy részét olyan határozott idejű szerződéssel alkalmazzák, amely a tanév végén lejár, és legtöbbjükkel csak szeptember 1-jétől kötnek új megállapodást. Így a pedagógusok a nyári szünetre jövedelem nélkül maradnak. Az érdekvédő leszögezte: a státusban lévő tanárok a nyáron fizetett szabadságukat töltik, így természetesen megkapják alapbérüket, a határozott idejű munkaviszonyban lévőkkel viszont más a helyzet. Mendrey rendkívül etikátlan eljárásnak tartja a tanév utolsó napjáig érvényes szerződéskötés gyakorlatát, szerinte annak csupán pénzügyi és nem szakmai okai vannak.
– Nem arról van szó, hogy a pedagógusok alkalmatlanok, hiszen a legtöbb esetben az új tanévtől ismét alkalmazzák őket. Az önkormányzatok célja az eljárással két és fél havi bér megspórolása. Ez a gyakorlat pedagógusok ezreit kényszeríti arra, hogy nyáron alkalmi munkákból, akár lángossütésből vagy fagylaltárusításból próbáljanak megélni – jelentette ki az érdekvédő. Mendrey becslései szerint körülbelül a pedagógusok tíz százaléka kerül a nyárra ilyen megalázó helyzetbe, vagyis a fizetés nélkül maradt tanárok száma elérheti a tizenötezret is.
A probléma már évek óta fennáll, ám az előző kormány semmit nem tett a gyakorlat felszámolására. Mendrey szerint a közoktatási törvény módosításával orvosolni lehetne a helyzetet. A jelenleg hatályos jogszabály még lehetővé teszi, hogy egy pedagógust ugyanaz az iskola több esztendőn keresztül határozott idejű szerződéssel foglalkoztasson anélkül, hogy véglegesítené az illetőt, és a június végén lejáró megállapodást évről évre szeptemberben újrakösse.
Az oktatási államtitkárságnál is érdeklődtünk arról, pontosan hányan lehetnek azok a határozott idejű munkaviszonnyal rendelkező pedagógusok, akik a nyárra nem kapnak fizetést. Az államtitkárság szerint azonban a közoktatás információs rendszere ugyan rögzíti, hogy hányan rendelkeznek pedagógusazonosítóval, de arról nincs nyilvántartás, hogy kinek pontosan mikor fog megszűnni a munkaviszonya. Amikor ez bekövetkezik, akkor az érintett pedagógus azonosítóját törlik a nyilvántartásból, vagyis csak utólag, nyár végén lehet pontos képet kapni a helyzetről.
Így álltak az autók a szakadó hóesésben az M1-M7 közös szakaszán - videó