Dicséret az EU-elnökségért

Mindig meg fogom védeni Magyarországot attól, hogy kívülről mondják meg, a magyarok mit tegyenek – mondta Orbán Viktor Strasbourgban. A miniszterelnök tegnap értékelte a magyar EU-elnökség munkáját, amelyet az Európai Parlamentben felsőfokon dicsértek. Az új magyar alkotmányt viszont a szocialista–liberális–zöld–kommunista ellenzéki többség semmire sem kötelező állásfoglalásában elítélte, Orbán Viktor pedig úgy reagált, nem változtatnak az alaptörvényen.

2011. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió június végén lezárult magyar uniós elnöksége felsőfokon dicsért teljesítménye miatt elégedett, de a támadásokra is láthatóan felkészült magyar miniszterelnök igen jó hangulatban köszönte meg tegnap Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) teljes ülésén azt a segítséget, amit fél év alatt kapott, mielőtt tételesen felsorolta volna, mit tart külön kiemelendőnek a hat hónapos munkából. Köszönetet mondott a magyar elnökség előtti belga uniós elnökségnek, a néppárti Jerzy Buzeknek, az EP elnökének és az egész parlamentnek a munkájáért, külön kiemelve a benne helyet foglaló legnagyobb frakciónak, az Európai Néppártnak azt a támogatását, amely, mint mondta, nyugodt és támogató hátteret biztosított a magyar elnökségnek. Megköszönte José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének is igen hatékony együttműködését.
*
A miniszterelnök elmondta, a legfontosabb magyar célkitűzésnek megfelelően Európa erősebb lett fél év alatt úgy, hogy nemcsak a közben felmerült válságokkal – japán nukleáris katasztrófa, észak-afrikai politikai földrengés – és azok következményeivel tudott megbirkózni, de a jövőbeni pénzügyi-gazdasági kihívásokkal is már sokkal magabiztosabban tud szembenézni, hála az új korszakot jelentő „európai szemeszternek” és „hatos jogszabálycsomagnak”.
Európa erősebb lett a munkaerő-tartalékokat megmozgató romastratégiával és azzal a Duna-stratégiával, amelybe elsőként hat nem uniós tagállamot is bevontak. És erősebb lett a horvát csatlakozással is, ami, tette hozzá Orbán Viktor, az egész nyugat-balkáni térségnek is reményt ad és stabilabbá teszi. Említette még, hogy erősítették a határvédelmet, amelynek segítségével a migráció árját is feltartóztathatják. Végül elmondta, reméli, hogy a most lezárult magyar elnökség és az elkezdődött lengyel elnökség arról győzi majd meg az uniót, hogy annak bővítése az új tagállamokkal bölcs döntés volt.
Az EP-ben felszólalóktól érkező, nem egy esetben ugyanazon szájból többször elhangzó dicséreteket nehéz lenne nem bőségesnek és egységesnek nevezni. Egyetlen kommunista képviselő képezett kivételt, Jerzy Buzektől az Orbán Viktor és a magyar elnökség munkáját szintén hosszan méltató Barrosón, Maros Sefcovic bizottsági alelnökön át a frakcióik nevében felszólaló képviselőkig a többiek elismerték az elért eredményeket. Joseph Daul, az EP legnagyobb politikai csoportjának elnöke a magyar elnökséget „hibátlannak” nevezte. A miniszterelnököt és az egész magyar „stábot” általánosságban ért dicséret mellett többen kiemelték Győri Enikő Európa-ügyi államtitkár és Martonyi János külügyminiszter kimagasló teljesítményét.
Az igazán nagy csata a magyar belpolitikát érintő kérdésekben bontakozott ki. Hannes Swoboda, a szocialisták frakcióvezető-helyettese a magyar médiatörvény és az alkotmány elleni érvei alátámasztására segítségül hívta a Budapesten kritikát megfogalmazott Hillary Clinton amerikai külügyminisztert és a Swobodához hasonlóan szintén magyar származású Tom Lantos néhai amerikai kongresszusi képviselőnek a médiával kapcsolatban egykor elhangzott, általános jellegű mondatát. Arra az érvére, hogy a magyar alkotmánnyal kapcsolatban az ENSZ-főtitkárnak is vannak kételyei, Bernd Posselt német néppárti képviselő azzal vágott vissza, hogy Ban Ki Mun jobban tenné, ha a diktatúrák alkotmányait boncolgatná, nem pedig Magyarország kiváló alaptörvényét. Alexander Graf Lambsdorff liberális vezérszónok több társához hasonlóan a horvát csatlakozást lehetővé tevő munkát is nagyra értékelte, de a magyar belpolitikán kívül kifogásolta azt, hogy a magyar elnökség nem volt eléggé erélyes, amiért „a dán és svéd határon” nemsokára ismét bevezetik a határellenőrzést, Schengen ellenére.
Tabajdi Csaba, magyarországi szocialista képviselő, a Kádár-idők moszkvai diplomatája, élénk színekkel ecsetelte, miért jelentett csalódást a magyar népnek a magyar uniós elnökség fél éve. Frakciótársa, Herczog Edit Pokorni Zoltán Fidesz-alelnöknek a „mértéktartásról” a Fidesz-kongresszuson mondott szavait ajánlotta Orbán Viktornak megszívlelésre.
A magyar miniszterelnök bevezető beszéde alatt gúnyosan nevető Daniel Cohn-Bendit, a zöldpárti frakció társelnöke szerint Orbán Viktor lerombolja Európát, nacionalista és kettős beszéddel él: unióbarát az unióban, unióellenes otthon, mint amikor Brüsszelt és Moszkvát hozta közös nevezőre. Swobodához hasonlóan azt állította, hogy a kormányfő példátlanul csak a néppárti frakciónak köszönte meg a segítséget, de nem az egész EP-nek. Kifogásolta, hogy nem állt ki az emberi jogokért a kínai miniszterelnök budapesti látogatása kapcsán sem. Azt is állította, hogy a Klubrádiótól elvett frekvenciát „véletlenül” a katolikusok kapták. Majd kidagadt nyaki erekkel (az interneten mindenki számára hozzáférhetően) azt kiabálta, hogy Orbán Viktor diktátor, amivel azonnali tetszést aratott a budapesti balliberális internetes portálokon.
Az olasz néppárti Carlo Casini jogtudós, az EP alkotmányügyi bizottságának elnöke azt ajánlotta a magyar alaptörvény szocialista, liberális, zöld és kommunista bírálóinak, hogy hagyják abba a kritikákat, mert a magyar alkotmány végre olyan, amelyben helyet kapnak Európa legmagasztosabb eszméi és az épít, nem pedig rombol. Majd megköszönte a magyar miniszterelnöknek, hogy Magyarországon ilyen alaptörvényt fogadtak el.
A magyar uniós elnökség európai parlamenti értékelése Orbán Viktor viszonválaszával ért véget, amelyben visszautasította a szocialista Swoboda és a zöldpárti Cohn-Bendit azon állítását, hogy csak a néppártiaknak mondott köszönetet, és megismételte azt, ahogyan megköszönte az egész EP-nek a munkáját. Majd idézte, valójában azt mondta, hogy Brüsszel nem Moszkva. Hozzátette, hogy Magyarországot mindig meg fogja védeni attól, hogy kívülről mondják meg – beleértve Cohn-Benditet –, hogy a magyarok mit tegyenek. Ekkor Cohn-Bendit a homloka előtt ingázott tenyerével, süsünek mutatva a magyar miniszterelnököt, aki azt is mondta neki, hogy ugyan mindketten lázadók voltak, de míg Cohn-Bendit egy működő polgári demokrácia, ő a diktatúra ellen lázadt. A vitában felszólaló Nigel Farage brit euroszkeptikus EP-képviselőnek – aki mozgalma „titkos fegyvereként” gratulált Orbán Viktornak – azt mondta, a magyarok nem szkeptikusok, hanem hisznek, jelesül az európai egységben, de egyben elégedettségét fejezte ki a provokatív megjegyzésekkel kapcsolatban is, mert „azok segítenek az EU megreformálásában”.
Orbán Viktor a felszólalása után Buzek EP-elnökkel tartott sajtókonferenciáján azt is leszögezte, egy jottányit sem változtatnak a magyar alkotmányon annak ellenére, hogy azt az EP-ben a szocialista–liberális–zöld–kommunista ellenzéki többség semmire nem kötelező állásfoglalásában elítélte. Hozzátette, az életet, a családot, a nemzetet és az emberi méltóságot a középpontjába állító magyar alkotmány nemzeti alkotmány, amit európai alapdokumentumok védenek. Elmondta azt is, a fél év alatt sikerült helyreállítani a magyarok becsületét, amit az előző kormány idején elrontottak azzal, hogy a magyar gazdaság elsőként omlott öszsze a válságban, 2008-ban, miközben a korábbi kormány évei alatt összevissza hazudoztak Brüsszelnek, és hamis adatokkal vezették félre az Európai Uniót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.