Közel száz óvodát és iskolát mentenek meg az egyházak

Az új tanévtől várhatóan 82 önkormányzati óvoda és iskola kerül át egyházi fenntartásba, vagyis szeptembertől közel 25 százalékkal növekszik az egyházi fenntartású intézmények száma – derül ki az oktatási államtitkárság adataiból. A jövőben az egyházi iskolákban dolgozó pedagógusokat is ugyanolyan mértékű bér illeti meg, mint az önkormányzati intézményekben foglalkoztatottakat.

2011. 07. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel száz óvodát és iskolát mentenek meg a bezárástól az egyházak. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium közoktatásért felelős helyettes államtitkárságáról levélben keresték meg az iskolafenntartó egyházakat, és a válaszok alapján előzetes összesítést készítettek arról, hogy szeptembertől hány, az előző tanévben még önkormányzati fenntartásban működő óvoda és iskola kerül át egyházi fenntartásba. Az oktatási államtitkárság által lapunk rendelkezésére bocsátott adatok szerint előreláthatólag 82 önkormányzati fenntartású közoktatási intézmény kerül át egyházi fenntartásba szeptembertől. A legtöbb óvodát és iskolát – összesen 53-at – a katolikus egyház veszi át. A reformátusok tizenkettőt, a baptisták hatot, az evangélikusok ötöt, míg a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség szintén öt intézményt ment meg a csődtől. Az előző tanévben az egyházak 369 közoktatási intézményt tartottak fenn, számuk szeptembertől tehát várhatóan meghaladja majd a 450-et, ami közel 25 százalékos növekedést jelent.
A baloldali média az elmúlt hetekben folyamatosan támadta az egyházakat az iskolák átvételéért. Szerintük ezzel sérül a gyerekek világnézetileg semleges neveléshez fűződő joga, hiszen az érintett diákok nem önként jelentkeztek az egyházi iskolába. Az esetek elsöprő többségében azonban nem aközött kell választani a szülőknek, hogy önkormányzati vagy egyházi fenntartású intézményt szeretnének-e, hanem az iskola bezárása, illetve az egyházi fenntartás között. Az érintett önkormányzatok ugyanis azért adják át iskoláikat az egyházaknak, mert súlyos anyagi nehézségekkel küszködnek. Ha az egyház nem segítene, a 82 intézmény többsége szeptembertől már nem nyitná meg kapuit. Az egyházak iskolamentését egy 2010 júniusában elfogadott törvénymódosítás teszi lehetővé.
Vannak ugyanakkor olyan, kisegyházak által működtetett iskolák, amelyeknek működése veszélybe kerül az új egyházi törvény jövő januári életbe lépésével, mert fenntartóik elveszítik egyházi minősítésüket, így nem lesznek jogosultak a kiegészítő normatíva igénybe vételére sem. Az oktatási államtitkárság szerint a módosítás három egyházat érint, a Szeretet Szövetség Egyházat, a Magyarországi Biblia Szól Egyházat, illetve a Dzsaj Bhím Közösséget, amelyek összesen három intézményt tartanak fenn nyolc különböző telephelyen. A parlament Pokorni Zoltán vezette oktatási bizottsága azonban olyan módosító indítványt nyújtott be, amelynek értelmében az ilyen iskolák működését a tanév végéig a központi költségvetés biztosítja, vagyis nem kell tartani azok bezárásától. Pokorni Zoltán lapunknak leszögezte: a módosító indítvány a jövő tanév végéig biztosítja az elsősorban hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatását végző iskolák zavartalan működését, utána reményei szerint az új közoktatási törvény teremti meg majd számukra a megnyugtató finanszírozási hátteret. Az oktatási bizottság másik módosító indítványa garantálná az egyházi közoktatási intézményekben dolgozóknak, hogy ugyanolyan munkaidőre, pihenőidőre és munkabérre legyenek jogosultak, mint a közalkalmazotti jogviszonyban dolgozó kollégáik. Pokorni Zoltán úgy tudja, hogy a kormány mindkét módosító indítványt támogatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.