Közgazdász, bölcsész, jogász és kommunikáció szakos diplomával szinte lehetetlen elhelyezkedni a piacon – derül ki a Workania.hu állásportál felméréséből. Az adatok szerint ma a középiskolás diákok 80 százaléka azt tervezi, hogy főiskolára, egyetemre jelentkezik, a mai 20–24 éves korosztály 69 százaléka pedig ténylegesen is belép a felsőoktatásba. Ez évente több mint 50 ezer friss diplomást jelent a munkaerőpiacon. Az évek óta tartó tendencia miatt túlkínálat alakult ki diplomásokból, míg a szakmunkásokból soha nem látott hiány van.
Az adatok ugyanakkor azt mutatják, hogy nem minden diplomásnak egyforma a helyzete. Bizonyos képesítésekkel szinte lehetetlen elhelyezkedni, míg más területeken még mindig súlyos munkaerőhiány van. A cég adatai szerint 2008 harmadik negyedévétől folyamatosan több diplomás keres állást az értékesítés és a kereskedelem területén, mint ahány hirdetés van a piacon. Ezzel szemben a gépiparban az elmúlt egy évben az álláskeresők száma folyamatosan alacsonyabb volt az álláshirdetések számánál. Ficza János sajtószóvivő szerint közgazdászokból, bölcsészekből, jogászokból, marketing- és kommunikációs szakemberekből is súlyos a túlkínálat, többen közülük kénytelenek elhagyni a pályát.
Vannak ugyanakkor olyan területek is, ahol még mindig nagy a diplomásmunkaerő-hiány, így az ilyen végzettségű fiatalok könnyen találnak maguknak jól fizető állást: ilyen az informatika, a gépészet és a pénzügy. A szakmunkások esetében a legégetőbb munkaerőhiány az építő- és vendéglátóipar területén mérhető. A felmérés ugyanakkor megállapítja: bár a munkáltatók egyre nehezebben találnak jó szakembert, a megbecsülés a fizetéseken egyelőre kevésbé látszik. Míg Németországban a munkaerőhiány következtében egy jól képzett szakmunkás fizetése akár egy nagyvállalat középvezetőjének bérszintjét is eléri, addig hazánkban csak lassan emelkedik a szakmunkások bére. Az internetes bérfelmérés szerint egy asztalos havi átlagbére bruttó 123 ezer forint, a szakácsoké 126 ezer, a kőműveseké pedig 130 ezer forint. Az ácsok és pékek átlagosan bruttó 135 ezer forintot kapnak, a vízvezeték- és villanyszerelők 145 ezret, a hegesztők és géplakatosok pedig 150 ezret. Közel ugyanenynyit keres egy burkoló és egy esztergályos is. A CNC-gépkezelők átlagbére a legmagasabb: 178 ezer forint. A diplomások átlagbére ennél sokkal magasabb. A szakemberek szerint azonban a helyzet hamarosan változni fog, mivel ma diplomás munkanélküliek tömegei járnak szakmai képzésekre, hogy könnyebben állást találjanak, miközben a szakmunkások bére – ha lassan is – folyamatosan növekszik.
Napi balfék: Magyar Péter szagmintát vesz