Végre újra jegyzik a világban a magyar egyetemeket. Az egyik legelismertebb rangsorkészítő, a brit Quacquarelli Symonds (QS) nemcsak az intézményeket, hanem a képzéseket is rangsorolja, pontos támpontot adva a leendő hallgatóknak arról, hogy egyes szakokat melyik elitegyetemen érdemes tanulni. Idén eddig három magyar egyetem öt képzése került be a világ legjobbjai közé. A triplázás a CEU-nak sikerült, azaz öszszesen három képzése került be a világ elitjébe.
A legjobb hazai eredményt a Közép-európai Egyetem politikatudományi képzése érte el: a QS most nyilvánosságra hozott, nemzetközi tanulmányok és politikatudományi képzéseket rangsoroló listáján az 51–100. helyet szerezte meg. Ezzel a CEU egy mezőnyben van a
George Washington Universityvel, a stockholmi, az amszterdami, a glasgow-i és a birminghami egyetemmel. A rangsor élén egyébként az amerikai Harvard Egyetem áll a brit Oxford és a Cambridge-i Egyetem előtt.
Szintén most hozták nyilvánosságra a szociológiai képzések világranglistáját: ezen a CEU képzése most a 101–150. helyen szerepel. Közép-Európa egyetemei közül rajta kívül csak a University of Vienna és a prágai Károly Egyetem került fel a kétszáz legjobb, társadalomtudományi szakokat indító egyetem listájára.
A QS június közepén bemutatott, filozófiai képzéseket rangsoroló listáján a CEU filozófiai kurzusa a 101–150. helyen szerepel. A másik két egyetem, amely még felkerült a QS világranglistájára, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem. A földtudományi képzések világrangsorában a 100–150. helyen szerepel az ELTE, egy mezőnyben a berlini Freie Universitättel, a japán Hokkaido egyetemmel, valamint a The Hong Kong Universityvel. A világ legjobb vegyészmérnöki képzéseinek kétszázas világranglistájára pedig a Szegedi Tudományegyetem került fel: az intézmény a 150–200. helyet szerezte meg.
A brit QS rangsora a 15 ezer akadémikus szavazata alapján mond ítéletet.
Eközben nyilvánosságra került a spanyol Consejo Superior de Investigaciones Científicas Cybermetrics Lab által összeállított ranglista is, amely szerint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a negyedik legjobb felsőoktatási intézmény Közép- és Kelet-Európában. A világ tizenkétezer felsőoktatási intézményét sorbaállító listán a BME a 314., az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 360., a Szegedi Tudományegyetem pedig a 458. helyre került.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése