Pontosan mi a különbség a klasszikus értelemben vett Itália és a százötven éve elkezdődött egységesedés eredményeként létrejött Olaszország fogalma között?
– Van egy ország, amelyet mi, magyarok mindig is szerettünk és nagyra becsültünk. Sőt, Petőfi Sándor 1848-ban írt verse nyomán mi magyarok már akkor Olaszországnak neveztük, amikor még nem volt egységes. Ha az olasz–magyar kapcsolatok ezeréves történetére tekintünk, Mátyás király reneszánsz évadja mellett ez a legszebb fejezet. Giuseppe Garibaldi többször is úgy fogalmazott: Olaszország az irodalomból született. A megosztott Itáliában a nemzeti egységet évszázadokon át a nemzeti nyelv, az irodalmi nyelv hordozta, amelyet Dante Alighieri a világirodalom egyik legnagyobb szintézisművével, az Isteni színjátékkal teremtett meg. Magát a nemzeti feltámadást jelentő risorgimento szót is egy költőóriás, Vittorio Alfieri írta le először Misogallo című művében. Nem pusztán az egységes Olaszországot, hanem az olasz irodalmat is ünnepeljük az idén.
– És hogyan ünnepelnek az olaszok?
– Feltámadni látszik az olasz nemzeti eszme, ami most különösen érezhető. 1975 és 1982 között Olaszországban éltem. Indro Montanelli olasz történész csak a „sár és ólom éveinek” nevezte ezt az időszakot. Akkoriban eluralkodott az országban a terrorizmus, a korrupció. Az egységes Európa eszméje aztán gyógyítóan hatott az olasz népre: elkezdték hangsúlyozni önálló nemzeti jellegüket. Reneszánsza támadt az olasz himnusznak, kultusza lett a nemzeti zászlónak.
– Kapcsolódik más évforduló is az egység jubileumához?
– Az olasz egység regényét megalkotó padovai író, Ippolito Nievo is éppen százötven éve halt meg. 1831-ben született, amikor Mazzini létrehozta az Ifjú Olaszország szervezetet, s ezzel elkezdődött hivatalosan is a risorgimento, és 1861-ben halt meg, úgy, ahogyan a nagy angol költő, Shelley: a tengerbe fulladt. Legnagyobb, Egy olasz vallomásai című regényében egy nyolcvanéves olasz hazafi gondol vissza az életére, miközben egy nép sorsfordulóiról tesz megindító vallomást.
– Feltámadás. Ezt a szót használják az olaszok saját nemzeti megújulásukra. Mit gondol, miért?
– A múltból nem csak lehet, kell is erőt meríteni. Erre az utóbbi időben szerencsére egyre több tisztességesen, árnyaltan gondolkodó ember ébredt rá itthon is. Minden épeszű ember tudja, hogy a múltat nem eltörölni kell, hanem megtalálni benne a megújulás (feltámadás) ihletét, fogódzóit. A risorgimento, azaz a nemzeti feltámadás nemcsak politikai, erkölcsi mozgalom is volt. Morális megújulás nélkül nincs politikai megújulás. Talán ez a legfőbb üzenete.
Több fa is az útra vagy házakra dőlt Veszprém vármegyében