Néhány éven belül bajba kerülhet a Pécsi Tudományegyetem (PTE) idegen nyelvű orvosképzése, ha nem sikerül megállítani a fiatal orvos oktatók elvándorlását. A NOL.hu szerint egy kezdő oktató 170 ezer forint bruttó fizetést kap az egyetemtől, ami nem vonzó az idegen nyelven tudományos előadást tartó diplomások számára, hiszen a nyelveket beszélő kezdő orvosok az itteni bér 8–10-szereséért könnyen találnak állást külföldön. A pécsi idegen nyelvű orvosképzés egyébként már most sem lenne megoldható a nyugdíjas kollégák nélkül: még 83 éves tanár is tart órát a külföldi hallgatóknak. A létszámnövelés másik akadálya, hogy az intézmény jelenlegi oktatótermeivel és műszerparkjával nem tud több diákot vállalni, az infrastruktúra fejlesztésére pedig egyelőre nincs elegendő pénz.
– Ma a hallgatókat megfelelő szinten tudjuk oktatni, de tény, hogy ha folytatódik a fiatal orvosok tömeges külföldre vándorlása, akkor néhány éven belül komoly gondot okozhat az idegen nyelvű képzéseinken az oktatóhiány. A célunk ráadásul nemcsak a kapacitások megtartása, hanem azok bővítése, hiszen az angol és német nyelvű képzésekre nagy a túljelentkezés – erősítette meg lapunknak Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora. A szakember – aki egyben a Magyar Rektori Konferencia elnöke is – leszögezte: ha az elvándorlás folytatódik, az orvosoktató-utánpótlással lehet gond, és egyelőre úgy tűnik, a rezidenseknek a kormány által felajánlott 100 ezer forintos ösztöndíj sem akkora összeg, amivel sikerülne megfékezni az elvándorlást. Bódis szerint az intézkedés tűzoltásra talán jó, de hosszú távon teljes bérkorrekcióra van szükség, és nem csak a kezdő orvosok fizetése szorul emelésre.
A szükséges fejlesztések kapcsán kijelentette: idén is történtek fejlesztések az orvosi karon, és folyamatban van az egyetem egyik nagy beruházása, a Science Building, de bizonyos területeken végesek a kapacitások, vagyis egyelőre nincs lehetőség arra, hogy a jelenleginél több hallgatót vegyenek fel az idegen nyelvű képzésre. Pedig érdeklődés lenne, hiszen az egyetem német nyelvű általános orvos és fogorvos képzésére jelenleg összesen 220 főt tudnak felvenni évente, miközben csak erre a két szakra több mint 1100 külföldi diák jelentkezett.
Az idegen nyelvű képzéseken szedett tandíj jelentős bevételt jelent az egyetemnek, az orvosi kar bevételeinek több mint felét ezek teszik ki, vagyis a képzés ellehetetlenülése anyagi problémákat okozna az egyetemnek, míg a kapacitások bővítése további fejlesztésekre adna lehetőséget. Bódis József leszögezte: mindent megtesznek azért, hogy már jövőre növelni tudják az angol és német nyelvű képzésre felvehető hallgatók számát. A fejlesztésekhez szükséges forrásokat a rektor reményei szerint maguk az idegen nyelvű képzések termelnék ki, továbbá számítanak az Új Széchenyi-terv keretében a többi orvosképző hellyel közösen megfogalmazott projektben erre a célra megjelölt forrásra is. Jelenleg német nyelven két, angol nyelven három képzés folyik Pécsett. A német nyelvű általános orvosképzés évi 11 800 euróba (körülbelül 3,245 millió forint), a fogorvosképzés évi 12 500 euróba (3,44 millió forint) kerül. Az angol nyelvű fogorvosképzésért évente 15 110 amerikai dollárt (2,87 millió forint), a gyógyszerészkurzusért 9500 dollárt (1,8 millió forint), míg az orvosi biotechnológia mesterképzésért évi hárommillió forintot kérnek. A város számára sem mellékes az idegen nyelvű orvosképzés sorsa, hisz a külföldi diákok a tandíjon felül évente mintegy ötmilliárd forintot költenek el Pécsett.
Ferencz Orsolya: Magyarországnak is komoly figyelmet kell fordítania az űrszektorra