Slágerszakok aranyáron

Egyetlen napjuk marad a fiataloknak arra, hogy eldöntsék, megpróbálnak-e még ebben az évben bejutni valamelyik felsőoktatási intézménybe. A gazdagabb diákok még nem maradtak le semmiről, a kevésbé jómódúaknak azonban már igen behatároltak a lehetőségeik. Akinek nincs pénze tandíjra, annak idén már nincs esélye.

2011. 08. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma van az utolsó esélyük a fiataloknak arra, hogy megpróbáljanak bejutni valamelyik főiskola vagy egyetem szeptemberben kezdődő képzésére, éjfélkor ugyanis lejár a pótfelvételi jelentkezési határidő. Az első körben felvételt nem nyert hallgatók látszólag rengeteg lehetőség közül választhatnak, hiszen a felsőoktatási intézmények olyan slágerszakokat is meghirdettek a pótfelvételi eljárásban, mint az orvos- vagy a fogorvosképzések, a pszichológia szak, vagy egyes, szintén nagy túljelentkezéssel bíró művészeti kurzusok, mint a táncművészképzés vagy a jazz tanszakok. A valóságban azonban a legnépszerűbb slágerszakokra csak egy nagyon szűk, rendkívül jómódú rétegnek van esélye bekerülni. Egyes képzéseken ugyanis a diploma megszerzéséhez szükséges tandíj kiteszi egy lakás árát.
A felsőoktatási intézmények a pótfelvételi eljárásban kizárólag költségtérítéses képzéseket hirdettek meg, vagyis akinek a családja nem tud fizetni a tanulásért, annak semmi esélye a bekerülésre. A költségtérítés mértékét illetően az egyes kurzusoktól, illetve az intézményektől függően óriási a differencia, a legdrágább diplomát adó képzés például több mint tizenkétszer annyiba kerül, mint a legolcsóbb. Összességében megállapítható, hogy a slágerszakokra már csak horribilis, a magyar diákok elsöprő többsége számára elérhetetlen összegű tandíj befizetésével lehet bekerülni. Mérnökképzésre, bölcsészszakokra azonban ennél jóval kevesebb pénz is elég, ezeken a képzéseken még a középosztály gyerekei is eséllyel indulnak.
Lapunk átnézte a 44 felsőoktatási intézmény pótfelvételin meghirdetett több száz kurzusát, és összeállította a legdrágább képzések listáját. A pótfelvételi eljárás során a meghirdetett legdrágább képzés az alap-, az osztatlan és a felsőfokú képzések közül a Pécsi Tudományegyetem által meghirdetett fogorvosképzés, amelyért félévenként 1,025 millió forintot kell fizetni. Ez azt jelenti, hogy ha valaki felvételt nyer a szakra és évismétlés nélkül szerez diplomát, a 10 félév alatt akkor is legalább 10,25 millió forintot, vagyis egy nagyobb lakás árát fizeti ki az oklevélért. A legdrágább képzések ranglistájának élmezőnyében egyébként kizárólag orvosképzések szerepelnek: a második legdrágább kurzus a Semmelweis Egyetem általános orvosi képzése, ahol félévente 975 ezer forintot kell fizetni, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára a Szegedi Tudományegyetem fogorvosképzése került fel félévente 950 ezer forintos tandíjjal.
A fogorvosképzések tarifái között egyébként igen nagy a differencia: míg Pécsett 1,025 millió forintot kell érte fizetni, addig Szegeden ez „csak” 950 ezer, Debrecenben pedig csupán 850 ezer forintba kerül. Érdekesség, hogy ugyanezért a Semmelweis Egyetemen félévenként 1,355 millió forintot kell fizetni, vagyis évente több mint egymilliót spórolhat az, aki a főváros helyett Debrecent választja fogorvosi tanulmányai színhelyéül. Ugyanakkor a Semmelweis Egyetem fogorvosi képzése hiába a legdrágább, hallatlanul népszerű, így a pótfelvételi során egyetlen férőhelyet sem hirdettek meg, vagyis ott már a rendes felvételi eljáráskor elkeltek a férőhelyek. Úgy tudjuk, a költségtérítéses orvosi képzésekre elsöprő többségben külföldi hallgatók jelentkeznek.
Az orvosképzéseken kívül még a gyógyszerészképzések (félévenként 700 ezer forint Pécsett, 573 ezer Szegeden) kerültek fel a legdrágábbak toplistájára, és sokba kerülnek a művészeti képzések is. A Magyar Táncművészeti Főiskola például 700 ezer forintot kér félévente az angol nyelvű táncművészképzésért. A bölcsészképzések közül a legdrágább a Pécsett meghirdetett pszichológiaképzés félévente 550 ezer forintért, az üzleti kurzusok közül pedig IBS (Nemzetközi Üzleti Főiskola) gazdálkodás- és menedzsment-, valamint a pénzügy- és számvitelképzéséért kell a legtöbbet fizetni, összesen 687 500 forintot félévente.
Vannak azért olyan képzések is, amelyek jóval több diák számára elérhetők, de a diplomáig kifizetendő tandíj még a legolcsóbb kurzuson is megközelíti az egymillió forintot. A mérnökképzések esetében a legnagyobb a differencia: faipari mérnöknek akár félévenként 80 ezer forintért is tanulhatunk, de találtunk mérnökképzést félévenként 250 ezer forintért is. A legolcsóbb, diplomát adó képzésekért 81-90 ezer forintot kell fizetni. Ennyit kérnek például a Nyugat-magyarországi Egyetem több mérnökképzéséért, valamint ugyanitt a csecsemő- és kisgyermeknevelő-, illetve az óvodapedagógus-képzésért, de hasonló árat kell fizetni a Nyíregyházi Főiskola tanítói szakán, vagy a Szent István Egyetem andragógia, informatikus-könyvtáros, szociális munka, illetve tanítói szakán is. A felsőfokú végzettséget, de nem diplomát adó felsőfokú szakképzések közül a legolcsóbbakért félévente 60 ezer forintot kell fizetni, ilyen például több intézményben a gyógynövénytermesztő- és növényvédő technikus képzés.
Fontos tudni, hogy pótfelvételire csak azok jelentkezhetnek, akik a rendes felvételi eljárás során nem jelentkeztek, vagy nem nyertek felvételt sehova. Mindenki csak egy intézményt és egy képzést jelölhet meg. Azokon a képzéseken, amelyeket az intézmények már az általános felvételi eljárásban is meghirdettek, a ponthatár a pótfelvételi során sem lehet alacsonyabb, mint július 21-én. A jelentkezéseket az Oktatási Hivatal (OH) postacímére kell elküldeni, vagy elektronikus úton is lehet jelentkezni. A pótfelvételihez külön jelentkezési lap készült, ez beszerezhető a felsőoktatási intézményekben, valamint az Educatio Kft. és az OH ügyfélszolgálatán. A pótfelvételi eljárás alapdíja ötezer forint. A elektronikus úton jelentkezőknek augusztus 11-ig kell hitelesíteniük a jelentkezéseiket. A pótfelvételi ponthatárokat augusztus 29-én hirdetik ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.