Egy munkakörre huszonhét álláskereső jut

Egyetlen álláshirdetésre átlagosan huszonheten jelentkeztek a nyári hónapokban – derül ki az egyik internetes állásportál felméréséből. Az eredmények szerint a bankszektorban elhelyezkedni vágyóknak és a képzetlen segédmunkásoknak van a legnehezebb dolguk álláskereséskor, míg az egészségügyben, az oktatásban, az építőiparban lehet a legkevésbé válogatni a jelentkezők között.

2011. 09. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mindig nagyon nehéz állást találni hazánkban, hiszen egy-egy munkára közel harmincszoros a túljelentkezés. Egy hirdetésre átlagosan 27-en jelentkeztek a nyári hónapokban – derül ki a Workania.hu internetes állásportál felméréséből. Az adatok szerint a bankszektorbeli hirdetések a legnépszerűbbek az álláskeresők körében, vagyis ezen a területen a legnagyobb a verseny egy-egy állásért: átlagosan 53-an küldik el jelentkezésüket egy meghirdetett pozícióra. A képzeletbeli dobogó második fokán meglepetésre a segédmunkák állnak, ami azt jelzi, hogy még mindig nagyon sokan keresnek szakképzettség nélkül munkát, miközben egyre kisebb az igény a képzetlen munkaerőre: az eredmények szerint egyetlen meghirdetett segédmunkás-állásajánlatra átlagosan 51-en jelentkeznek. A HR-területen, valamint a marketing-, reklám-, PR-szektorban meghirdetett állásokat szintén nagyon nehéz megszerezni: átlagosan 50 jelentkező válaszol egy álláshirdetésre. Az átlagosnál népszerűbbek az újságírással és a médiával kapcsolatos munkalehetőségek, valamint a vendéglátás, idegenforgalom területén meghirdetett pozíciók.
Jelentős a visszaesés ugyanakkor az értékesítői és a kereskedelmi szférában: idén nyáron több mint harminc százalékkal kevesebben jelentkeztek az ilyen pozíciókra, mint egy évvel ezelőtt. A felmérés szerint ennek oka az, hogy ezen a területen továbbra is sok az álláshirdetés, miközben az álláskeresők száma nem növekszik. A legkevesebb jelentkezőre az építőiparban, az ingatlanértékesítés területén, a faiparban, az egészségügyben, valamint az oktatás területén számíthatnak a munkaadók. Azok tehát, akik végzettségük alapján ezeken a területeken elhelyezkedhetnek, az átlagosnál könnyebben találnak állást, mert a munkáltatók nem nagyon válogathatnak a viszonylag kevés jelentkező között.
A földrajzi régiókat vizsgálva az derül ki, hogy idén nyáron Somogy megyében volt a legnehezebb munkát találni: itt átlagosan 57 jelentkezés érkezett egy álláshirdetésre. Borsod-Abaúj-Zemplén, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében sem sokkal jobb a helyzet: ezekben a megyékben átlagosan 53-an pályáztak egyetlen meghirdetett állásra.
Az állásportál egy másik, nemrégiben készült felmérése szerint a férfiak lényegesen könnyebben találnak munkát, mint a nők. A legnagyobb mértékű a férfiak előnye az egyetemi végzettséggel rendelkezők esetében, hiszen ott a férfiak önéletrajzait átlagosan 60 százalékkal többször tekintik meg a munkáltatók, mint a női pályázókét. Az életkor szempontjából 23 éves korig szinte azonos eséllyel lépnek a munkaerőpiacra a két nem képviselői, ezután azonban a férfiak iránti kereslet jelentősen nagyobb. Az esélyek 58 éves korra egyenlítődnek ki újra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.