Még mindig nagyon nehéz állást találni hazánkban, hiszen egy-egy munkára közel harmincszoros a túljelentkezés. Egy hirdetésre átlagosan 27-en jelentkeztek a nyári hónapokban – derül ki a Workania.hu internetes állásportál felméréséből. Az adatok szerint a bankszektorbeli hirdetések a legnépszerűbbek az álláskeresők körében, vagyis ezen a területen a legnagyobb a verseny egy-egy állásért: átlagosan 53-an küldik el jelentkezésüket egy meghirdetett pozícióra. A képzeletbeli dobogó második fokán meglepetésre a segédmunkák állnak, ami azt jelzi, hogy még mindig nagyon sokan keresnek szakképzettség nélkül munkát, miközben egyre kisebb az igény a képzetlen munkaerőre: az eredmények szerint egyetlen meghirdetett segédmunkás-állásajánlatra átlagosan 51-en jelentkeznek. A HR-területen, valamint a marketing-, reklám-, PR-szektorban meghirdetett állásokat szintén nagyon nehéz megszerezni: átlagosan 50 jelentkező válaszol egy álláshirdetésre. Az átlagosnál népszerűbbek az újságírással és a médiával kapcsolatos munkalehetőségek, valamint a vendéglátás, idegenforgalom területén meghirdetett pozíciók.
Jelentős a visszaesés ugyanakkor az értékesítői és a kereskedelmi szférában: idén nyáron több mint harminc százalékkal kevesebben jelentkeztek az ilyen pozíciókra, mint egy évvel ezelőtt. A felmérés szerint ennek oka az, hogy ezen a területen továbbra is sok az álláshirdetés, miközben az álláskeresők száma nem növekszik. A legkevesebb jelentkezőre az építőiparban, az ingatlanértékesítés területén, a faiparban, az egészségügyben, valamint az oktatás területén számíthatnak a munkaadók. Azok tehát, akik végzettségük alapján ezeken a területeken elhelyezkedhetnek, az átlagosnál könnyebben találnak állást, mert a munkáltatók nem nagyon válogathatnak a viszonylag kevés jelentkező között.
A földrajzi régiókat vizsgálva az derül ki, hogy idén nyáron Somogy megyében volt a legnehezebb munkát találni: itt átlagosan 57 jelentkezés érkezett egy álláshirdetésre. Borsod-Abaúj-Zemplén, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében sem sokkal jobb a helyzet: ezekben a megyékben átlagosan 53-an pályáztak egyetlen meghirdetett állásra.
Az állásportál egy másik, nemrégiben készült felmérése szerint a férfiak lényegesen könnyebben találnak munkát, mint a nők. A legnagyobb mértékű a férfiak előnye az egyetemi végzettséggel rendelkezők esetében, hiszen ott a férfiak önéletrajzait átlagosan 60 százalékkal többször tekintik meg a munkáltatók, mint a női pályázókét. Az életkor szempontjából 23 éves korig szinte azonos eséllyel lépnek a munkaerőpiacra a két nem képviselői, ezután azonban a férfiak iránti kereslet jelentősen nagyobb. Az esélyek 58 éves korra egyenlítődnek ki újra.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése