Jelentős többséggel fogadta el a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén a hajléktalanok elhelyezését részben megoldó „fűtött utca” programot. Összességében csaknem 500 millió forintból három ingatlan átépítésével legalább 280-350 fedélnélkülinek alakítanak ki éjjeli menedékhelyeket Újpesten, a Józsefvárosban és az I. kerületben. Az önkormányzat egyelőre 42,3 millió forintot különített el, a főpolgármester a Belügyminiszternél és a kormánynál kezdeményezi a beruházás kiemeltté minősítését, továbbá hogy azt a központi költségvetés finanszírozza.
Az előterjesztést az LMP háromtagú frakciója nem támogatta, egyik fővárosi képviselőjük, Somfai Ágnes pedig lemondott eddigi „hajléktalanügyi megbízotti” pozíciójáról, amellyel korábban Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester bízta meg. A politikus azzal magyarázta döntését, hogy „a főváros vezetése egy hajléktalanokat kriminalizáló” rendeletet alkotott. Az ellenzéki képviselő tegnap felszólította a főpolgármestert, hogy Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa bírálata alapján a Fővárosi Közgyűlés helyezze hatályon kívül azt a rendeletet, amely 50 ezer forintig terjedő bírsággal fenyegeti az életvitelszerűen közterületeken élőket.
Tarlós István leszögezte: nem ért egyet az ombudsmannal. Arra, hogy a hajléktalanbűnözésről szóló korábbi kijelentése kirekesztő lenne, Budapest vezetője azt válaszolta: nem minden hajléktalan bűnöző, de a csepeli tragédia figyelmeztető. Szerinte a súlyos társadalmi probléma szociális, de egyben rendészeti kérdés is. Egy további döntés alapján egységesek lehetnek a városban a kerékbilincselés szabályai. Eszerint az üzemképtelen, valamint a közúti forgalom biztonságát, a közbiztonságot veszélyeztető, szabálytalanul parkoló járműveket ezután elszállíttatnák.
A képviselők elfogadták a BKV Zrt. konszolidált üzleti beszámolóját is, amelyből kiderült: a cég a tavalyi kormányzati és fővárosi támogatásoknak köszönhetően 610 millió forintos nyereséggel zárta az elmúlt évet.
Számos, könyv szerinti értéken több milliárd forint értékű, használaton kívüli korábbi gyermek- és ifjúságvédelmi ingatlant nyilvánítottak forgalomképessé, amelyek eladásából bevételt remélnek.
Bár az MSZP siralmasnak nevezte, hogy a főváros bérleti megállapodásokat köt a színházakkal, Csomós Miklós főpolgármester-helyettes és a színházak reagálásából kitűnt: nem járnak rosszul a kulturális intézmények. A képviselők döntöttek arról is, hogy a József Attila Színház adósságállományának rendezésére 393 millió forintot utalnak át szeptember 20-ig. Ebből 120 millió kamatmentes kölcsön, 169 milliót és a létszámleépítéshez kapcsolódó kiadásokra szánt 104 milliót pedig támogatásként biztosítják. A Mikroszkóp Színpad pénzügyi helyzetének év végéig történő rendezésére 36 milliós támogatást szavaztak meg, amely így még 25 előadást megtart december 31-ig.
A közgyűlés minimálisan módosította Budapest nyár elején elfogadott zászlaját: a hadi jelképként alkalmazott farkasfogak ezután egymással szemben, háromszögek alkotta sávokat képezve szegélyezik a város címerét. Döntöttek a Római-parti gát fejlesztésének és a Széll Kálmán tér átépítésének további tervezéséről, a Móricz Zsigmond körtér forgalmának átalakításáról és a nagykörúti jelzőlámpák összehangolásáról is.
Megfeneklett a bálna. Felmondta tegnap a fővárosi önkormányzattal kötött szolgáltatási szerződését a a CET nevű, bálnát idéző épületet kivitelező Porto Investment Hungary Kft. Mint ismert, a cég a Duna-part egykori közraktárait fejlesztené PPP-konstrukcióban, azaz magánbefektető bevonásával. A cég közleménye szerint a városháza szegte meg többször is súlyosan a szerződést. – Ha a főváros a 60 napos határidőn belül nem változtat szerződésszegő magatartásán, több mint 10 milliárd forintot kell fizetnie – fenyegetett a Porto. A 8 milliárd forintos beruházást tavaly át kellett volna adni. A Főpolgármesteri Hivatal közölte: keresik a megoldást, melynek révén akár a Porto közreműködése nélkül is mielőbb átadhatják a létesítményt. Lapunk úgy tudja, az Állami Számvevőszék feljelentése alapján az ügyben már a Nemzeti Nyomozó Iroda folytatja a büntetőeljárást.

Amikor a fiúk vödörrel jártak locsolkodni – fotókon a régi idők húsvétjai