Nem nézi tétlenül az önkormányzatok és a tankönyvterjesztők között dúló háborút, ígérte tegnap Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár. Ennek következménye ugyanis az lehet, hogy gyerekek ezrei maradnak tankönyvek nélkül a tanévkezdésre. Mint arról tegnap beszámoltunk, a terjesztők megkezdték a tankönyvek kiszállítását, ám azokba az iskolákba nem szállítják ki az ingyenes tankönyvellátásra jogosult gyerekek kiadványait, amelyeknek fenntartói még a tavalyi könyvek árával is tartoznak. A Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) ajánlása alapján a terjesztők addig tartják vissza a kiadványokat, amíg az érintett önkormányzatok nem fizetik ki tavalyi tartozásukat és az idei előlegszámlát. Ha nem születik megegyezés, a terjesztők becslése szerint tízezer gyerek maradhat tankönyv nélkül szeptember 1-jén.
– Az állam időben kifizette a tankönyvek árát, vagyis nem a mi hibánkból állt elő ilyen helyzet, ennek ellenére nem nézhetem tétlenül, hogy a gyerekek egy része tankönyvek nélkül maradhat iskolakezdésre. Az adatok szerint 27 önkormányzat tartozik a tavalyi tankönyvek árával, a két legnagyobb adós Pest megye és Hódmezővásárhely – mondta lapunk kérdésére Hoffmann Rózsa. Hozzátette: tegnap levélben fordultak az érintett önkormányzatokhoz, amelyektől jelentést kértek arról, mi az oka a tartozásnak, és van-e esély arra, hogy szeptember 1-jéig megoldás szülessen. Az államtitkár azt közölte, biztató híreket kapott arról, hogy több érintett önkormányzat is tárgyalásokat kezdeményezett a tankönyvesekkel, ami esélyt adhat a megegyezésre. Hozzátette: igyekeznek majd megoldást találni azokban az esetekben is, ahol az önkormányzat nem tudja azonnal rendezni a tartozását, de arra nem mer ígéretet tenni, hogy duplán kifizetik ezt az összeget, hiszen ez igazságtalan lenne az oktatás más szereplőivel szemben. Leszögezte: egyelőre nem jelentheti ki, hogy a tanévkezdésre minden gyerek megkapja a tankönyveket, de azt megígérheti, hogy mindent elkövet ezért, és reményei szerint legkésőbb a tanévkezdés után egy héttel mindenhol rendeződik a probléma. A TVOT üdvözölte az államtitkár erőfeszítését.
Hoffmann Rózsa kijelentette: megakadályozzák azt is, hogy a jövőben ilyen helyzet előfordulhasson. Már megtették a szükséges előkészületeket annak érdekében, hogy a jövő évi büdzsében címkézett támogatásként szerepeljen a tankönyvekre fordítandó forrás, így azt nem lehet majd másra költeni. Eddig ez nem így volt, és a súlyos anyagi gondokkal küzdő önkormányzatok a pénzt másra költötték. Ennek kapcsán Kiss János Tamás, a hazánkban piacvezető, ám csak nevében nemzeti, zömében külföldi tulajdonú Nemzeti Tankönyvkiadó vezetője újságíróknak azt mondta, ők nem csatlakoztak a bojkotthoz, mindenhová kiszállították a szükséges tankönyvmenynyiséget. Kiss szerint a kiadónak Pest megye négy-öt millió forinttal tartozik, tapasztalataik szerint az önkormányzatok igyekeznek rendezni a helyzetet.
Hoffmann Rózsa lapunknak beszélt arról is: elkészült a két új oktatási törvény koncepciója. A nemzeti köznevelési rendszerről szóló új törvény tervezetét (korábbi nevén közoktatási törvény) már be is terjesztették a jövő szerdai kormányülésre. Az új felsőoktatási törvény koncepcióját a két héttel későbbi (szeptember közepi) kormányülésre terjesztik majd be. Hozzátette: a törvényekben foglalt változtatások az idei tanévben még nem lépnek életbe, de a következő tanévben már igen, ezért elegendő időt kell biztosítani az oktatás szereplőinek a változások megismerésére és a felkészülésre. Hoffmann Rózsa ennek a kapcsán a Nemzeti Tankönyvkiadó tanévnyitó konferenciáján kijelentette: a kormányülés után országjárás kezdődik, amelynek részeként az érintettek megismerhetik a koncepciókat. Hozzátette: jelenleg túlszabályozott a közoktatás, ezért egy lazább keretszabályozást szeretnének, amely nagyobb döntési lehetőséget ad a szakemberek kezébe. Leszögezte azt is: az önkormányzati törvény koncepciója az új közoktatási törvénnyel összhangban az iskolák fenntartását az állam kezébe teszi, ugyanakkor bizonyos paraméterek teljesülése esetén az önkormányzatok visszavehetnék a fenntartás jogát. Az államtitkár szerint állami kézbe kell venni a pedagógiai szolgáltatásokat, szakszolgáltatásokat is. Kiemelte: az új közoktatási törvény koncepciója szerint a jövőben a pedagógiai programokat, házirendet a tantestületek fogadnák el, amihez nem lenne szükség fenntartói jóváhagyásra. A pedagógus-életpályamodellről szólva azt mondta, az várhatóan 2013 szeptemberétől léphet életbe. Hangsúlyozta: szó sincs tízezernyi pedagógus elbocsátásáról, és a kötelezően tanítandó órák számát sem emelik. A pedagógusok bérét a jelenlegi tervek szerint 2013 januárjától az állam közvetlenül fizetné, ami garantált bér lenne.
Vezércikk a 7. oldalon
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k…rva nagy következményei lesznek”